FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - BISTRIŢA 1-1

Baraţi!

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 aprilie 2008 00:00

Loviţi de ghinion, oltenii şi-au întrerupt seria celor trei victorii consecutive după un meci în care au trimis de trei ori în bară

Lipsa suporterilor dăunează grav Craiovei. S-a simţit mai ales în prima repriză a partidei cu bistriţenii. Cu o linie de mijloc improvizată, în care doar Andrei Ionescu şi-a păstrat locul, Universitatea s-a urnit greoi. Singura sclipire din ofensiva alb-albastră, în primele 45 de minute, s-a ivit pe axa Bărboianu - Dina - Costea: mingea a fost catapultată de ultimul în transversală, din 7 metri (12). Sabău a exclus victoria din meniul de ieri al echipei sale, astfel că Gloria a "forţat" doar egalul. Pentru deschiderea de scor, a fost suficient ca Dobre să speculeze cu 5 minute înainte de pauză ieşirea la ofsaid a apărării gazdă şi să înţepe mingea pe lîngă Bornescu, la colţul lung.

Specialişti în ultimele etape în revenirile pe tabelă, Costea şi ai lui şi-au luat mai în serios rolul în actul secund. Şi ardelenii i-au invitat în jumătatea proprie. Ce a urmat? A doua bară a "juveţilor", marca Wobay, a negat golul egalizator (48). Apoi, Toma l-a blocat pe Dina (71), iar atacantul Craiovei s-a blocat şi el cînd a fost să pună capul la o centrare (76). N-a mai făcut-o însă şi două minute mai tîrziu, din 4 metri, şi a redevenit egal, 1-1. Reactivate, speranţele oltene într-o victorie s-au autodistrus în minutul 88. De vină? Tot o bară, a treia a Ştiinţei, a doua a lui Wobay şi ultima a partidei.

"N-am mai văzut aşa ceva în viaţa mea! I-am dominat clar, dar au avut un noroc fenomenal!"
Adrian Mititelu

"Nu cred în noroc, cred în multă muncă şi seriozitate"
Ioan Ovidiu Sabău

"Se rugau Divinităţii să se termine odată"
Adrian Mititelu a ironizat la finalul partidei prestaţia elevilor lui Sabău. "Dacă au spus că sînt nemulţumiţi de rezultat, e doar o practică veche de-a lui Pădureanu, dă bine să se plîngă după meci. Păi, Bistriţa n-a mai existat în a doua repriză, să zică mersi pentru un punct. Horoba şi ai lui se rugau la Dumnezeu să se termine mai repede", a spus finanţatorul Universităţii. "Craiova a fost peste noi, am fost norocoşi", a afirmat şi autorul golului bistriţean, Răzvan Dobre.

Napoli, felicitat de Sabău
Tehnicianul italian al Ştiinţei s-a arătat satisfăcut de prestaţia elevilor săi, în ciuda rezultatului de egalitate. "Băieţii m-au mulţumit şi azi. Am jucat slab în prima repriză, dar după pauză ne-am revenit şi ne-am mişcat excelent. De altfel, Sabău a venit şi m-a felicitat la finalul partidei pentru prestaţia echipei mele", a spus Nicolo Napoli. "Îmi place noua Craiova", a recunoscut antrenorul Bistriţei, Ioan Ovidiu Sabău.

Coroian l-a "înţepat" pe Mititelu
Mijlocaşul Gloriei, Cristi Coroian, a ţinut să taxeze unele declaraţii ale oficialilor grupării din Bănie. "Nu mai contează cum am reuşit să obţinem un punct, sîntem bucuroşi pentru el. Craiova ne-a dominat în partea a doua, dar pe noi n-a reuşit să ne curenteze", a afirmat fotbalistul de 35 de ani, făcînd aluzie la declaraţiile lui Adrian Mititelu. Patronul Ştiinţei a spus după victoriile echipei sale cu FC Vaslui şi Dacia Mioveni: "I-am băgat la 380 de volţi".