FOTBAL  »  Superliga  »  U19

VIDEO Bătaie generală la un meci din campionatul U19 al României: „Doi jucători au ajuns la spital, unul și-a pierdut cunoștința”

Meciul dintre ACS Voința Domnești și ACS Sănătate Voința Buftea, din runda cu numărul 13 a seriei A-1 din campionatul destinat juniorilor U19, s-a încheiat în minutul 75, din cauza unei încăierări generale.

Articol de GSP - Publicat marti, 15 martie 2022 20:07 / Actualizat marti, 15 martie 2022 22:18

UPDATE 22:00 / Reacție FRF, după bătaia de la Domnești

Federația Română de Fotbal s-a sesizat în legătură cu incidentele din meciul ACS Voința Domnești - ACS Sănătate Voința Buftea.

Partida a fost întreruptă în minutul 75, în urma unei altercații violente în care au fost implicați atât jucători, cât și membri ai staff-ului, dar și spectatori. Este un incident ce nu își are locul pe un teren de fotbal, cu atât mai mult la un meci la acest nivel de vârstă.

Federația Română de Fotbal condamnă cu fermitate comportamentele reprobabile ce au avut loc cu această ocazie, comportamente care contravin valorilor fotbalului, în general, și urmărește cu atenție modalitatea în care urmează a fi analizate și sancționate faptele anterior amintite, având convingerea că organismele jurisdicționale abilitate își vor face pe deplin datoria și vor aplica sancțiunile regulamentare în conformitate cu gravitatea evidentă a incidentelor petrecute la un meci de fotbal într-o competiție de juniori, competiție oficială organizată de o asociație județeană membră a FRF!
- Comunicat FRF

„Dinamo, n-ai scăpat de noi!” » „Câinii” amenințați cu Liga 2 de vecina de clasament
PLAY-OUT

Un meci fără miză, disputat duminică între Voința Domnești U19 (locul 7, 8 puncte) și Voința Buftea U19 (locul 5, 19 puncte), a degenerat.

Bătaie generală la un meci de U19

Pe terenul din Domnești, duritățile au început din primele minute și au continuat pe durata întregii partide. Oaspeții au văzut 4 cartonașe roșii, iar în minutul 75, la scorul de 2-1 pentru Buftea, arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul.

Fotbaliștii, oficialii celor două formații și fanii gazdelor au pătruns pe teren și s-au bătut parte în parte, scene desprinse din cu totul alt sport.

Incidente Domnesti U19 - Buftea U19

Publicată de IlfovSport pe Luni, 14 martie 2022

Ambulanțe la stadion, după Domnești U19 - Buftea U19

Adrian Olteanu, antrenorul celor de la Voința Domnești, susține că doi dintre jucătorii lui au fost transportați de urgență la spital în urma incidentelor.

„Eu sunt mai nou aici, dar a fost ceva incredibil: noi am avut un galben în cele 75 de minute, iar ei 7 galbene și patru cartonașe roșii. Ca să ne dăm seama de unde au pornit violențele. Noi avem 7 jucători indisponibili, din care doi au ajuns la Spitalul Budimex.

Unul dintre ei și-a pierdut cunoștința de două ori. A venit poliția, dar și două salvări chemate de domnul președinte, care au acordat intervenții urgente la fața locului”, a declarat Adrian Olteanu, potrivit Prosport.

Vassaras sfidează fotbalul românesc! 3 situații scandaloase în arbitrajul românesc

Scandal în Liga 2 după finalul sezonului regulat: „Steaua nu trebuia lăsată să joace! Nu e normal”