FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID, SÎMBĂTĂ, 4 APRILIE, 21:00, ANTENA 1 ŞI GSP.RO

Bogaciu a arbitrat doar o dată Dinamo: victoria cu 2-1 din Giuleşti! ;)

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 aprilie 2009 00:00

Statisticile relevă un lucru foarte interesant înaintea derby-ului dintre Dinamo şi Rapid, ce se va juca în Ştefan cel Mare. Dinamo a fost arbitrată o singură dată de Aurelian Bogaciu, centralul de mîine, la un succes foarte important obţinut în faţa Rapidului, în Giuleşti, scor 2-1.

În sezonul 2007-2008, Rapid a primit vizita "cîinilor", care au învins cu 2-1 graţie golurilor reuşite de Florin Bratu (minutele 14 şi 42). Pentru giuleşteni a marcat Boya, imediat după pauză. Între timp, camerunezul Boya a plecat de la Rapid, semnînd cu prim-divizionara franceză Grenoble.

26.04.2008
Rapid - Dinamo 1-2 (Boya / Fl. Bratu 2)

Rapid: Coman - Săpunaru, Constantin, Maftei, Bozovici - Lazăr, Grigore, Herea, Cesinha - Boya , Despotovici. Au mai intrat E. Dică şi Joao Paulo Pinto.
Dinamo: Lobonţ - Moţi, Pulhac, Izvoranu, Blay - Ad. Cristea, Ropotan, C. Munteanu, Vranjkovici - Fl. Bratu, Miranda. Au mai intrat Torje, Păun şi L. Goian.

Dacă Dinamo a fost arbitrată doar la acel meci de Bogaciu, Rapid a mai reuşit 4 puncte în 2 meciuri cu bucureşteanul la centru.

Nu mai puţin de 9 rapidişti de la acea vreme, dar şi 7 dinamovişti ar putea fi pe teren la derbyul de sîmbătă!