FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - BOTOȘANI 1-0

Bogdan Andone a explicat schimbarea după „modelul Becali”, efectuată în minutul 30: „Am făcut-o în interesul echipei”

Bogdan Andone a tras concluziile după ce FC Botoșani a fost învinsă de UTA, scor 0-1, în etapa #3 din play-out-ul Superligii.

Articol de - Publicat vineri, 05 aprilie 2024 19:26 / Actualizat vineri, 05 aprilie 2024 20:15

Bogdan Andone consideră că echipa lui a practicat un joc bun în repriza secundă a meciului. Antrenorul „salută” revenirea pe teren a lui Sebastian Mailat, care se accidentase în debutul sezonului.

Interes URIAȘ pentru derby-ul de titlu dintre FCSB și Craiova! Câte bilete au vândut roș-albaștrii: „Greul de acum începe”
FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Acesta consideră că echipei lui i-a lipsit șansa în acest meci, în care botoșănenii au ratat câteva ocazii extrem de mari.

Bogdan Andone, după înfrângerea cu UTA: „Jucătorii care au intrat au făcut-o bine, merită felicitați”

„Vreau să îmi felicit jucătorii mai ales pentru repriza a doua. Am avut 4-5 ocazii mari. Ne-a lipsit concentrarea, mai ales la fazele fixe, unde am primit și gol. Repriza a doua a fost cu totul și cu totul altceva, s-a dus și soarele. Ritmul nostru a crescut.

Am avut mai multă intensitate. Am ratat două ocazii incredibile, asta a fost soarta jocului. Mă bucur pentru Mailat, care a revenit după accidentare, e un jucător important. Jucătorii care au intrat au făcut-o bine, merită felicitați”, a spus Bogdan Andone, pentru Orange Sport.

Întrebat despre schimbarea făcută în minutul 30, când a decis să îl scoată pe David Gabriel și să îl introducă pe Mitrov, Andone a spus: „David este un jucător foarte agresiv, a luat acel cartonaș galben pe o intrare tare și necontrolată. Sincer, am stat cu frică și în cele 5 minute. Am stat de vorbă cu el și sper că a înțeles că schimbarea am făcut-o în interesul echipei, nu că ar fi jucat el prost.

Am pierdut o bătălie, nu și războiul. Trebuie să scoatem cât mai multe puncte și să ajungem să jucam meciul de baraj”, a mai spus Bogdan Andone.

Din păcate, nu am reușit să câștigăm. Atât timp cât avem șanse, sperăm să ne salvăm. În a doua repriză am riscat și am avut mai multe ocazii. O fază fixă ne-a făcut să pierdem acest meci. Echipele sunt echilibrate, diferența se va face la detalii.
- Alexandru Țigănașu, FC Botoșani

Match Quiz FCSB - Universitatea Craiova

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Universitatea Craiova și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Conferință de presă » Cristiano Bergodi, despre șansele la titlu : „Acum nu putem vorbi despre FCSB, când ei sunt la 10 puncte distanță” + ce se întamplă cu echipa după meciul cu roș-albaștri

Gigi Becali, ofertă de ultimă oră pentru un fotbalist
FCSB
Ivaylo Petev are înlocuitor pentru Mitriță »  Planurile Universității Craiova pentru meciul decisiv cu FCSB
Ivaylo Petev are înlocuitor pentru Mitriță » Planurile Universității Craiova pentru meciul decisiv cu FCSB

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”