FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - HERMANNSTADT

FOTO Repriză plină la Botoșani - Hermannstadt! VAR-ul a intervenit de 3 ori

Articol de - Publicat luni, 04 septembrie 2023 19:31 / Actualizat luni, 04 septembrie 2023 19:53

Prima repriză a meciului dintre FC Botoșani și Hermannstadt a fost una plină de evenimente. A fost nevoie de trei ori de intervenția VAR, care a validat două goluri și a anulat unul.

Din camera VAR, Florin Andrei și Stelian Slabu au intervenit de trei ori. La fiecare dintre goluri.

Motivul pentru care nu a fost convocat portarul Ionuț Radu » Favoritul lui Edi Iordănescu pentru meciul cu Israel
România - Israel

VAR a intervenit de 3 ori în Botoșani - Hermannstadt

În minutul 22, Drole a deschis scorul după ce a primit o minge direct de la portarul lui Hermannstadt. VAR-ul a intervenit și a analizat faza preț de câteva minute, fiind vorba de un posibil henț. După ce s-au analizat reluările, golul a fost validat. Inițial, arbitrul acordase corect golul.

Repriză plină la Botoșani - Hermannstadt! VAR-ul a intervenit de 3 ori

În minutul 29, Hermannstadt a egalat, prin Daniel Paraschiv. Și acest gol a fost analizat de VAR. S-a luat un în calcul o posibilă poziție de ofsaid la Balaure, cel care a centrat pentru gol, dar și la marcatorul golului.

După 7 minute de analiză, golul a fost validat. Astfel, s-a confirmat decizia luată de centralul Andrei Chivulete și asistentul Andrei Constantinescu, care nu a ridicat fanionul.

În minutul 39, Hermannstadt a făcut 2-1 prin Gabi Iancu. Atacantul a marcat un gol norocos, după ce acesta a fost lovit de o minge respinsă de Friday Adams, aflat în duel cu vârful sibienilor. VAR-ul a intervenit și la această fază, deși golul fusese validat inițial.

După 3 minute în care s-a revăzut faza, a venit decizia: gol anulat. Motivul? Mingea respinsă de Adams l-a lovit pe Gabi Iancu în mână.

Cele trei intervenții din camera VAR au făcut ca prima repriză să se fie prelungită de centralul Andrei Chivulete cu 12 minute.

Planul a trecut, dubiile rămân la Dinamo: „Așteptam mai mult” vs. „Nu se ridică la nivelul primei ligi”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”