FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - POLI TIMIŞOARA 3-0

Buldozere

Articol de - Publicat joi, 20 martie 2008 00:00

Vasluiul a călcat în picioare o echipă a Timişoarei de nerecunoscut

Galben-verzii lui Dorinel Munteanu i-a trezit din visul frumos al începutului de retur pe jucătorii Politehnicii. Fără înfrîngere în cele patru etape disputate în primăvară, bănăţenii sperau să continue marşul triumfal şi în Moldova. Nu au rezistat însă decît două minute. La prima fază de atac a moldovenilor, aceştia au deschis scorul prin "mînzul" Andronic (18 ani), care a trimis din întoarcere exact în vinclul porţii lui Popa. Peste doar şapte minute, Zmeu marchează cu capul de la 8 metri, profitînd de ieşirea visătoare dintre buturi a lui Popa. Timişoara a dat primele semne de viaţă în minutul 24, dar Hăisan a intervenit providenţial în faţa lui Arman Karamian.

Apoi, a urmat show-ul lui Ljubinkovici. Sîrbul a trimis mai întîi un trasor de la 40 de metri, însă bara a salvat trupa lui Uhrin. Peste alte două minute, blondul mijlocaş al vasluienilor a înscris din lovitură de la 11 metri, după un henţ în careu al lui Brezinski, întregind coşmarul Timişoarei. În prelungiri, acelaşi Ljubinkovici a avut şansa "dublei", dar a trimis de la numai un metru în bară din dreapta lui Popa.

După pauză, a continuat jocul de-a şoarecele şi pisica. Oaspeţii n-au mişcat în front, iar Vasluiul s-a mulţumit să conserve rezultatul. În minutul 62, Poli a solicitat penalty la intrarea lui Andronic la Abiodun, dar "centralul" Drăgănescu n-a fost impresionat de căderea nigerianului. Plăieşii lui Porumboiu continuă cursa pentru UEFA, în vreme ce alb-violeţii pierd un tempo important în lupta pentru locul secund.

Iancu, supărat pe Uhrin
Marian Iancu a pus eşecul pe seama lui Dusan Uhrin jr. (foto). "Am pierdut prin prestaţia noastră, prin greşelile făcute în apărare şi în alcătuirea echipei. Îl sfătuiesc pe Dusan să fie mai atent, să citească mai puţin ziarele şi laudele la adresa lui. Sînt puţin supărat pe el", a spus Iancu la Boom Sport One. (Flaviu Popa)

"Gemenii" s-au pupat
Voie bună la tribuna oficială după încheierea partidei. Ion Crăciunescu şi Adrian Porumboiu s-au întîlnit şi nu au evitat să se pupe. Spectatorii prezenţi la tribuna oficială au aplaudat gestul celor doi, care au zăbovit mai multe minute împreună. "Gemenii" par să fi pus astfel punct conflictului mai vechi dintre ei.

"Am făcut o primă repriză de excepţie, în care ne-a ieşit totul. Felicit echipa pentru felul în care a abordat partida"

Dorinel Munteanu

"Sîntem încă departe de obiectivul propus, cel de a ajunge pe un loc de Cupa UEFA, dar mă bucură victoria contra unei contracandidate"

"Am jucat excelent. Pot spune că prima repriză a fost cea mai frumoasă din întreg campionatul. Nimeni nu poate pune victoria pe seama arbitrajului"

Adrian Porumboiu

"Am început temător meciul şi am luat două goluri foarte uşor. Cînd am început să jucăm, Vasluiul a marcat din penalty"