FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Situație incredibilă: Burcă a jucat cu fractură la națională » Rezultat: ghips + 3 săptămâni out!

Andrei Burcă (29 de ani) a jucat cu o fractură la deget din primele minute ale meciului România - Bosnia, scor 4-1. Dan Petrescu (54 de ani) nu îl va putea folosi în următoarele 3 săptămâni.

Articol de GSP - Publicat joi, 29 septembrie 2022 14:27 / Actualizat joi, 29 septembrie 2022 18:59

Andrei Burcă (29 de ani) a jucat cu o fractură la deget încă din primele minute ale meciului România - Bosnia, scor 4-1. Dan Petrescu (54 de ani) nu îl va putea folosi în următoarele 3 săptămâni.

Meciul România - Bosnia lasă urme în lotul lui Dan Petrescu. Andrei Burcă a suferit o fractură la degetul mare al mâinii încă din primele minute ale disputei din Giulești.

Înțelegere ca pentru zugravi » Detalii incredibile din contractul selecționerului care ne-a calificat la Turneul de Elită pentru Euro 2023
CONTRACT

Încălzit, în febra meciului, liderul defensivei campioanei a rămas pe teren până în ultimul minut. A avut o prestație decentă, notat cu 6 în ediție de marți a Gazetei Sporturilor, iar la final a dezvăluit problema.

Andrei Burcă a jucat accidentat în România - Bosnia

Staff-ul primei reprezentative a decis să nu facă teste suplimentare și l-a trimis la echipa de club. Rezultatul efectuat la Cluj a venit astăzi și nu i-a picat deloc bine lui Dan Petrescu.

Burcă va sta departe de teren 3 săptămâni, potrivit Fanatik. Din informațiile Gazetei, fundașul central ar putea reveni cu o săptămână mai devreme, pe propria semnătură, cu o atelă specială la deget.

Andrei Burcă a devenit indisponibil pentru partidele din Liga 1 cu Petrolul (acasă), UTA (deplasare) și Sepsi (acasă), dar și pentru „dubla” cu Slavia Praga din Conference League.

Andrei Burcă, integralist în România - Bosnia

Andrei Burcă, după România - Bosnia 4-1

În interviul din Giulești, de după victoria cu Bosnia, Andrei Burcă nu a pomenit nimic de accidentare.

„Avem un gust amar. Am reușit să câștigăm. Din păcate, am retrogradat. Nu pot să-mi găsesc cuvintele, suntem supărați. Meciul cu Finlanda trebuia sa fie un nou început și așa a și fost. În Bosnia nu meritam să pierdem. Am avut acele două meciuri cu Muntenegru, care ar trebui să ne dea de gândit.

Măcar sper că am învățat ceva din această experiență. De acum, așa trebuie să ne menținem, e important să găsim o identitate de joc și să construim o bază pentru performanțele pe viitor.

Obiectivul este accederea la Euro, asta ne dorim cu toții. Dacă ne prezentăm ca în aceste două partide, avem șanse cu orice adversar. Construim cărămidă cu cărămidă de acum înainte”, spunea Burcă după victoria cu Bosnia.

VIDEO Andrei Burcă, după România - Bosnia 4-1: „Ne bucurăm pentru victorie, dar rămânem cu un gust amar”

VIDEO / EXCLUSIV Reacția spontană a lui Laszlo Balint, în direct, când a fost întrebat dacă Sorin Cârțu „l-a săpat” la Craiova

Săpunaru, favoritul comisiilor » La ce articol au fost încadrate gesturile scandaloase de la Craiova + ce pedepse au primit cele două cluburi

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”