FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Cât de eficienți sunt atacanții aduși de Mircea Rednic să salveze Dinamo de la retrogradare

Articol de - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 09:00 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 10:26

Cine sunt oamenii de gol în care Mircea Rednic și suporterii dinamoviști își pun mari speranțe că pot aduce victoriile salvării de la retrogradare?

În octombrie, tehnicianul și-a completat compartimentul ofensiv cu încă trei atacanți: slovacul Tomas Vestenyski (25 de ani), grecul Nikolaos Kainourgios (23 de ani) și slovenul Marko Nunici (28 de ani). Ultimul a fost coleg la AE Larisa cu Gabi Torje (2019/20) și cu Steliano Filip (2020/21).

În acest moment, Dinamo are în lot 8 atacanți. Ceilalți sunt Mirko Ivanovski (28 de ani), Cătălin Țîră (27 de ani), Robert Moldoveanu (22 de ani), Cătălin Măgureanu (21 de ani), Mihai Neicuțescu (23 de ani).

Timpul presează. De randamentul acestor atacanți depinde în mare măsură soarta lui Dinamo.

Jucătorii ofensivi sunt judecați prin eficacitatea lor. Valoarea unui atacant este dată, în special, de media minutelor de care acesta are nevoie pentru a marca un gol. Ca să vă faceți o idee, golgeterul Ligii 1, Jefte Betancor (Farul) are o medie de 1 gol marcat la 177 de minute (aproape două meciuri).

Dintre toți cei opt atacanți din lotul lui Mircea Rednic, Marko Nunici stă cel mai bine la capitolul eficiență, cu un gol marcat la 222 de minute (două meciuri și 42 de minute). Slovenul este urmat de un alt nou-venit, Tomas Vestenyski, cu 260 de minute jucate pentru o reușită. Al treilea este Mirko Ivanovski, cu o medie de un gol la 267 de minute.

Mediile sunt făcute doar în baza realizărilor din meciurile jucate în ligile naționale.