FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO Detaliul remarcat de Costin Ștucan la amicalul disputat de FCSB în Antalya: „14 băieți stau ca sardinele pe banca de rezerve, doar 1-2 au măști”

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 ianuarie 2021 10:44 / Actualizat vineri, 15 ianuarie 2021 11:33

Mihai Stoica a dat asigurări că toate măsurile de siguranță împotriva Covid-19 au fost luate în cantonamentul FCSB din Antalya. Imaginile din timpul amicalului cu Kemerspor, câștigat 3-2, arată altceva. 

  • CONTEXT: FCSB este singura formație din Liga 1 care a efectuat un cantonament în afara țării, în ciuda interdicțiilor instaurate pe fondul pandemiei de coronavirus. UTA a trecut și ea granița, dar doar pentru un meci amical cu Szeged.
  • FCSB a ajuns ieri în România și a scăpat de orice măsură de carantinare. 

FCSB a oferit abia ieri detalii despre amicalul cu Kemerspor. Imaginile prezentate i-au dat de gol că partida nu a fost antamată din timp, dar nu e singurul detaliu important observat. În cadrul emisiunii GSP Live, Costin Ștucan a evidențiat un cadru în care jucătorii formației din Turcia stau înghesuiți pe banca de rezerve, fără măști de protecție:

În plan îndepărtat sunt jucătorii de rezervă de la Kemerspor, la câțiva pași de jucătorii de la FCSB. În condițiile în care FCSB a susținut de o săptămână că tot ce s-a întâmplat la bază a fost în condiții de extremă siguranță. Omul acela ține masca sub nas. Adversarii celor de la FCSB stau ca sardinele pe banca de rezerve, 14 băieți, doar 1-2 au măști. Încă un domn cu masca sub bărbie e lângă bancă

VIDEO Detaliul remarcat de Costin Ștucan la amicalul disputat de FCSB în Antalya: „14 băieți stau ca sardinele pe banca de rezerve, doar 1-2 au măști”
FOTO: Captură Facebook @FCSB

VIDEO. Cât de sigur a fost amicalul disputat de FCSB în Antalya? Jucătorii de la Kemerspor, îngrămădiți pe bancă și fără măști

Mihai Stoica: „Totul a fost igienizat la maximum”

Mihai Stoica a lăudat condițiile din cantonament: „Totul e igienizat la maximum, n-a existat o părticică din hotel fără măști la dispoziție. Nebulizatoare erau peste tot. O să punem un film pe care l-am realizat noi acolo, ca să vedeți și asta”. Oficialul celor de la FCSB a ignorat însă riscurile din timpul partidei.

Cantonamentul FCSB din Antalya, descris de Mihai Stoica: 

Cu tot respectul pentru celelalte competitoare, cantonamentul a costat mai mult de 100.000 de euro. Pentru Gigi Becali nu e o problemă. Să asigure jucătorilor, pentru care a plătit zeci de milioane, 100 și ceva de mii de euro. Doar charter-ul a costat aproape 30.000 și a fost un avion de 200 de locuri. Vă dau poză! Am fost 51 de persoane în 200 de locuri. Unul pe patru locuri.

Mai contează și asta. Dacă-și pot permite sau nu. Nu mă refer la Craiova sau CFR, știu ce salarii plătesc acolo, dar nu e ușor să mergi în pandemie undeva unde să ai riscuri zero să te infectezi. Sigur că era zonă galbenă. Fiecare a încercat să se pregătească așa cum poate.

Noi am fost la cel mai înalt nivel, așa cum am fost tot timpul. Steaua, FCSB, noi tot timpul am ales cele mai bune condiții
- Mihai Stoica, la Digi Sport Special

Cine e Kemerspor, adversara FCSB din amical

Kemerspor este o formație din al patrulea eșalon al Turciei, cu un lot cotat la 200.000 de euro. În acest moment ocupă locul 15 în Grupa 1. Nu are niciun fotbalist străin în componență. Kemerspor a fost fondată în anul 2003, în Antalya.

Citește și alte știri despre FCSB: 

FOTO Trei detalii care arată că amicalul FCSB - Kemerspor nu a fost programat din timp

FCSB mută atenția asupra rivalei: „A jucat în zonă galbenă în România. E adevărat sau nu?”

Citește și:
Petrolul a bătut palma cu noul antrenor! Azi semnează contractul
Superliga
Petrolul a bătut palma cu noul antrenor! Azi semnează contractul
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (61)
dubluv
dubluv  •  15 Ianuarie 2021, 14:12
Postat de Alexandru Chis pe 15 Ianuarie 2021, 13:55

Hai, dusmani ai FCSB si Becali, inscrieti-va in corul de detractori! Nu lasati sa va scape ocazia! Poporul acesta nu a dus lipsa de "voci" care sa acompanieze pe cei care s-au inscris in corul "anti" FCSB si Becali. Va macina pe toti ca nu aveti averea celui din Pipera si care - inca o data! - va aratat ca meru ajungeti la potou... pe locul doi!

te-ai scos de o ciorba si in seara asta. Vezi ca vine gerul, nu mai e de dormit in parc.

ngu20
ngu20  •  15 Ianuarie 2021, 13:18

S-a trezit și știucă, să-i luam fam in pl...

s1lv1o.
s1lv1o.  •  15 Ianuarie 2021, 13:04
Postat de whiteredarad pe 15 Ianuarie 2021, 12:48

Lasati-o pe UTA in pace. UTA a petrecut in Ungaria 4 ( patru ) ore cu tot cu drumul. Szeged e la 40 km de Nadlac. Jucatorii unguri au avut testul facut, UTA nu s-a cazat, nu a luat masa, doar a jucat si a plecat,...nici dus nu au facut. Pai ce,...e similar cu FCSB... astia au stat o saptamana ?. Sa fim seriosi ! La FCSB s-au incalcat legile , mi-e clar, dar in Romania legea este nerespectata. Punct

Din punct de vedere al legii, UTA si FCSB au efectuat EXACT aceleasi actiuni (au intrat in tara dintr-o zona galbena). Nu conteaza ca au fost 5 minute, 4 ore sau 2 luni! NU EXISTA NICIO DIFERENTA DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL! Si ambele echipe s-au folosit de aceleasi exceptii: competitie sportiva internationala. Destul de clar.

Vezi toate comentariile (61)
Comentează