FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAŞI - ASTRA PLOIEŞTI 0-0

Ce chin

Articol de GSP - Publicat luni, 14 septembrie 2009 00:00

Poli Timişoara continuă criza de rezultate, remizînd cu Astra, care putea chiar să cîştige, beneficiind şi de un portar, Miron, în zi de graţie

Exilaţi la Buzău, timişorenii au început meciul anevoios, chiar dacă Sabău nu a menajat pentru meciul cu Ajax din Europa League nici una dintre piesele grele. De partea cealaltă, ploieştenii au arătat ca o echipă mult mai "legată", cu Strătilă făcînd legea în duelurile cu mult mai experimentatul Artiom Karamian.

Primul sfert de oră a fost unul în care mingea a stat mai mult în aer decît pe gazon. Goga şi Artiom Karamian l-au pus prima dată la treabă pe Miron, dar acesta a scos de fiecare dată de sub bară (13, 14).

Miranda reinventat
Venit la Astra în urmă cu doar cîteva zile, argentinianul Miranda a făcut ce-a vrut din uriaşul Nibombe. Mai întîi, în minutul 28, i-a furat mingea, dar şutul său a fost respins de Pantilimon. Apoi s-a desprins din nou de togolez, l-a driblat şi pe portarul Timişoarei, dar Bonfim a pus un picior salvator la mingea pe care scria 1-0.
Nici de la 6 metri

Intrarea lui Parks nu a făcut lumină în jocul Timişoarei. Şuturile de la distanţă sau rezolvările individuale au rămas singurele arme ale alb-violeţilor. Mai întîi, Goga l-a întins serios pe Miron (60), ca apoi Parks să-şi încerce tirul după o acţiune personală (65). Nici în minutul 83, timişorenii nu au putut înscrie, chiar dacă au beneficiat de o lovitură liberă indirectă de la 6 metri. Miron şi apoi Takayuki, kamicaze, evitînd golul. Doar 0-0 şi un sac de griji pentru Sabău şi compania.

Ştirile meciului

Antrenorul timişorenilor
, Ovidiu Sabău, a avut cele mai multe reproşuri pentru Curtean, pe care l-a certat continuu în prima parte. Ca să se abţină de la a-i răspunde, jucătorul şi-a muşcat de cîteva ori tricoul.

Gazde
la partida de la  Buzău, timişorenii n-au avut alături nici un suporter. O micuţă galerie, de 10 fani, i-a încurajat pe jucătorii Astrei, restul spectatorilor fiind localnici.