FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

CFR Cluj, Fight Club » Un jucător a sărit să bată un membru al staff-ului!

Gabriel Debeljuh, #22, CFR Cluj // foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 11 martie 2022 08:05 / Actualizat vineri, 11 martie 2022 12:43

Gabriel Debeljuh (25 de ani) a marcat trei goluri în meciul cu Dinamo, după care a sărit să-l bată pe un masor care-l certase pe bancă în timpul primei reprize. Croatul are 9 goluri în sezonul acesta și e supărat fiindcă randamentul foarte bun nu-i asigură un loc clar de titular la CFR Cluj.

Rezultatele excelente nu liniștesc atmosfera de la CFR. Campioana a bătut-o la scor pe Dinamo în etapa din weekendul trecut, a fost 4-1 pentru vișinii după ce „câinii” deschiseseră scorul.

Victoria a conservat avansul de șapte puncte față de FCSB la intrarea în play-off, însă un scandal tot a apărut. Debeljuh a început partida ca rezervă. Pe parcursul primei reprize, un masor a remarcat că atacantul croat râdea pe bancă. Erau momente în care clujenii sufereau pe teren, ei abia au egalat cu puțin timp înaintea pauzei.

Jucătorul momentului la CFR Cluj a refuzat o ofertă importantă: „La 25 de ani să merg acolo?!”
CFR CLUJ

Debeljuh, luat la rost în CFR Cluj - Dinamo: „Ce e de râs?”

Masorul Viorel Boncoi l-a certat pe Debeljuh: „Ce e de râs?”. Croatul nu a ripostat atunci, dar a ținut minte acel moment. El a fost trimis pe teren de la începutul reprizei secunde și a fost eroul CFR-ului, avea să înscrie trei goluri.

După meci, a reacționat față de masorul Boncoi, l-a înjurat și a sărit să-l lovească. Au intervenit Chipciu și team-managerul Panin ca să-l oprească pe Debeljuh, așa că masorul a scăpat de răzbunarea croatului.

Sunt doar exagerări. În momentul în care un jucător strănută, apare în ziar că e răcit cobză și are febră. Așa văd eu lucrurile. Exagerăm, venim cu dezinformări.

- Reacția lui Cristi Balaj, la Pro X

În centrul mai multor scandaluri

Angajatul alintat „Vio” a fost implicat și în scandalul de după partida cu Steaua Roșie, din Europa League. Clujenii au ratat atunci calificarea în grupe și au urmat scene uluitoare, cu conducerea clubului implicată într-o bătaie în birou.

Boncoi sărise să-l lovească pe juristul Ionuț Ivașcu și în încăierare s-au prins și alți angajați, inclusiv președintele Marian Copilu. El și Ivașcu aveau să plece de la Cluj după partida aceea, în urma căreia a fost demis Marius Șumudică și readus Dan Petrescu.

Masorul a avut ghinionul să-l nimerească supărat pe Debeljuh. Croatul a ajuns la nouă goluri marcate în stagiunea curentă, dar nu are statutul unui titular, rar a prins câte un meci întreg. Relația lui cu Petrescu nu e una grozavă, antrenorul l-a și trimis la echipa a doua pentru o vreme, apoi l-a rechemat fiindcă nu avea alte soluții pentru atac.

În iarna aceasta, Dan a mai adus două vârfuri, pe Dugandzic și pe Sergiu Buș. Conaționalul lui Debeljuh a fost atacantul titular din jocul cu Dinamo. De când a semnat cu CFR, Marko a bifat patru partide, fără să înscrie vreun gol.

4 meciurica integralist a prins Debeljuh în acest campionat, doar unul fiind în 2022

Mai multe știri din Liga 1:

Un concert pe Arena Națională dă peste cap FCSB - Farul » Ce se întâmplă cu meciul

Adrian Mutu surprinde: „El e antrenorul anului în România!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”