FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

EXCLUSIV FCSB i-a speriat! Ce au făcut jucătorii lui CFR Cluj după ce au văzut victoria roș-albaștrilor la Craiova

Articol de - Publicat marti, 10 mai 2022 09:33 / Actualizat marti, 10 mai 2022 09:47

După două săptămâni în care s-au antrenat zilnic, Dan Petrescu le-a dat jucătorilor lui CFR Cluj o pauză de două zile, dar ieri majoritatea au venit la stadion ca să facă refacere și sală, înaintea partidelor decisive cu CSU Craiova și FCSB.

Victoria cu 6-0 de la Pitești, de sâmbătă seară, l-a determinat pe Dan Petrescu să încerce să mai relaxeze totuși puțin atmosfera în tabăra celor de la CFR, tehnicianul luând decizia să le acorde jucătorilor o pauză de două zile, duminică și luni.

Li s-a transmis că, a doua zi, cei care vor pot să vină la stadion pentru recuperare. Anterior, timp de două săptămâni, aceștia nu avuseseră nicio zi liberă înainte de partidele cu Farul și cu FC Argeș.

Culisele penultimei etape. De ce sunt expuse CFR și FCSB: omul care nu-și dorește sub nicio formă să-i vadă pe clujeni campioni
cfr vs fcsb

În plus, revenirea de la Pitești nu s-a mai făcut, ca de obicei, cu avionul, ci cu autocarul, echipa ajungând la Cluj abia în jurul orei 5:00 dimineața.

Au fost două săptămâni grele, în care, susțin surse apropiate echipei, patronul Nelu Varga, extrem de supărat după victoriile grele, la limită, cu FC Voluntari și cu Farul, le-ar fi transmis fotbaliștilor că dacă nu iau campionatul pot să-și caute de lucru pe la alte cluburi.

Pe jucătorii de la CFR Cluj i-a speriat victoria FCSB-ului

Ieri însă, deși prezența la recuperare era facultativă, majoritatea componenților lotului s-au prezentat la stadion. Au lipsit numai câțiva, care se învoiseră și pentru ziua de luni. În rest, ceilalți au făcut reprize de exerciții specifice, inclusiv la sala de forță.

„Victoria celor de la FCSB cu Craiova i-a convins, probabil, că nu e timp de relaxare. Toți sunt extrem de concentrați. Acest 6-0 cu FC Argeș a mai adus un plus de încredere, după o perioadă destul de dificilă pentru toți", au adăugat respectivele surse.

Dan Petrescu, la pauza meciului FC Argeș - CFR Cluj: „Țineți minte ce a pățit Dinamo cu Foresta?"

În pauza meciului de la Pitești, unde CFR avea 4-0, antrenorul Dan Petrescu a găsit o modalitate inedită de a-și motiva jucătorii, în ciuda diferenței de pe tabelă.

Le-a cerut să rămână concentrați, aducându-le aminte de celebra răsturnare de situație din meciul Dinamo-Foresta, din toamna lui 2000. Atunci, „câinii" jucau acasă și, deși aveau 3-0 la pauză, au marcat repede pentru 4-0 în repriza secundă, dar aveau să piardă cu 5-4 în fața nou-promovatei.

Gigi Becali îi acuză

Patronul FCSB consideră că Universitatea Craiova nu va folosi juniorii în meciul cu CFR Cluj și spune că nu s-ar supăra dacă Reghe va miza pe mai multe rezerve, dacă oltenii se vor califica în finala Cupei, programată pe 19 mai. T

Totuși, Becali o acuză pe FC Argeș, care și ea luptă pentru calificarea în finala Cupei, că a jucat cu rezervele în meciul cu CFR Cluj. "Nu se mai cumpără meciuri. Există doar înțelegeri ca la Pitești: «Hai, bă, bagă 4 jucători tineri, că așa trebuie să fie!»", a spus Becali la ProArena.

Băieții noștri s-au mobilizat diferit în această săptămână, față de celelalte. Au citit în presă, s-au uitat la declarație făcute la adresa lor și cred că asta i-a motivat foarte tare. Vorbim de echipa care a făcut 93 de puncte în acest campionat. Sunt aceiași jucători care la începutul anului au jucat într-o asemenea manieră, încât cei de la FCSB și Craiova au fost fericiți că au egalat în ultimele secunde
-Cristi Balaj, președinte CFR Cluj

VIDEO Dan Petrescu, după FC Argeș - CFR Cluj 0-6

Veste bună pentru fanii lui CFR: „Am intrat în posesia documentului încă de luna trecută”

Echipa finalurilor de meci: fără golurile din ultimele minute, CFR Cluj ar avea 13 puncte avans față de FCSB!