FOTBAL  »  Superliga  »  LUPTA LA TITLU

ANALIZĂ Erau campioni de două etape! » Uluitoare statistică! Cum ar fi arătat lupta la titlu fără golurile din ultimele minute

FCSB - CFR Cluj 3-3 // foto: Raed Krishan

Articol de , - Publicat marti, 10 mai 2022 08:08 / Actualizat marti, 10 mai 2022 12:12

Uluitoare statistică: FCSB a câștigat 14 puncte în sezonul regulat și 4 în play-off începând cu minutul 85, iar de pierdut n-a pierdut nimic, în vreme ce rivalii de la CFR Cluj sunt pe zero în acest raport, astfel că diferența acum, fără a fi luate în calcul golurile din ultimele 5 minute și prelungiri, i-ar fi garantat deja titlul lui Dan Petrescu de două etape.

CSU Craiova - FCSB: gol FCSB în final de meci și victorie obținută in extremis. Este deja o tradiție a actualului sezon. Încă un joc în care roș-albaștrii câștigă punct sau puncte începând cu minutul 85. Este a 10-a astfel de confruntare, în care golul sau golurile înscrise de Tănase și compania au contat în repartizarea punctelor.

Radiografie FCSB

SEZON REGULAT: 14 puncte câștigate

MeciMarcator
UTA - FCSB 1-1I. Stoica (90)
Chindia - FCSB 0-1Budescu (90+5)
FCSB - Botoșani 3-1I. Stoica (86), Fl. Tănase (93)
CSU Craiova - FCSB 2-3Cordea (90+1)
FCSB - Rapid 3-1Fl. Tănase (90+3), I. Stoica (90+6)
FCSB - CFR 3-3I. Cristea (90+4)
FCSB - FCU Craiova 2-2Keșeru (90+2)
FCSB - Voluntari 1-0Oct. Popescu (90+3)

PLAY-OFF: 4 puncte câștigate

FC Argeș - FCSB 2-3Dumiter (90+3)
CSU Craiova - FCSB 0-1Mamut (85)

CONCLUZIA: fără cele 14 puncte, FCSB ar fi terminat sezonul regulat cu numai 48, deci ar fi intrat, după înjumătățire, cu 24. A făcut 21 de puncte în play-off, însă 4 au fost după minutul 85, astfel că fără a fi luate în calcul acestea, totalul punctelor ar fi acum de numai 41! În schimb, în clasamentul la zi, FCSB are 52!!!

CSU Craiova - CFR 3-2Roguljic (90+6)

CONCLUZIA: practic, CFR a câștigat două puncte în sezonul regulat după minutul 85. Ar fi intrat cu un punct mai puțin în play-off, față de ceea ce s-a întâmplat, dar pe parcursul play-off-ului i s-ar fi adăugat un punct, ceea ce ar însemna că ar fi și pe acest calcul virtual fix în poziția din acest moment, tot cu 54 de puncte.

Punctul irosit în Bănie, în play-off, în minutul 96, are o valoare excepțională. Dacă l-ar fi avut, CFR ar fi devenit campioană doar cu un succes în penultima etapă, caz în care ar fi avut cel puțin 3 puncte avans față de FCSB.

Clasament la zi

1. CFR 54
  2. FCSB 52

Clasament fără golurile marcate începând cu minutul 85

1. CFR 54
  2. FCSB 41

1 gola încasat FCSB în cele 38 de etape în ultimele 5 minute sau în prelungirile meciurilor, de la Cascini (89), însă el n-a contat fiindcă roș-albaștri s-au impus cu 3-2, în vreme ce clujenii au încasat 4 goluri

14 goluria marcat FCSB în același interval de timp analizat, două goluri neavând însă efect pentru puncte: Ianis Stoica în meciul pierdut cu CFR, scor 1-4, și Oct. Popescu în victoria cu Farul, scor 2-0, în vreme ce clujenii au înscris de numai 7 ori începând cu minutul 85

Mai multe știri din Liga 1:

Omul care „a direcționat” ultimul titlu câștigat de FCSB: „Nu m-au sunat atunci să-mi mulțumească!”

Cum se decide calificarea la barajul pentru Conference League: CSU Craiova influențează bătălia pentru Europa

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”