FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - HERMANNSTADT

CFR CLUJ - HERMANNSTADT 1-0 » Vinicius aduce cele 3 puncte pentru trupa lui Dan Petrescu! Cum arată clasamentul ACUM

CFR Cluj - Hermannstadt // foto: facebook.com/cfr1907/ +3   FOTO
CFR Cluj - Hermannstadt // foto: facebook.com/cfr1907/

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2020 11:46 / Actualizat luni, 14 septembrie 2020 11:52

CFR Cluj s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, scor 1-0, în ultimul meci al zilei din Liga 1.

Ardelenii au început meciul mai bine, punând presiune la poarta sibienilor încă de la începutul partidei, însă fără succes. CFR a dominat în prima repriză, însă atacurile echipei lui Dan Petrescu au fost lipsite de colți, poarta lui Cristiano nefiind amenințată serios în niciun moment.

Singurul gol al meciului a venit în partea secundă, în minutul 66. Cum altfel, decât din specialitatea casei, fazele fixe? După un corner executat de Păun, Vinicius, nemarcat, a sărit la cap în centrul careului de 16 metri, și l-a învins pe portarul portughez al lui Hermannstadt cu o lovitură bine plasată.

13 goluria înscris Vinicius pentru CFR Cluj, în 110 meciuri

Cinci minute mai târziu, Păun a fost aproape de a majora avantajul gazdelor, însă șutul său spectaculos, din întoarcere, a fost parat cu dificultate de Cristiano.

Scorul a rămas nemodificat până la final, deși Hermannstadt a avut o ocazie rarisimă în ultimul minut! Fabio Fortes a rămas singur cu Bălgrădean, însă portarul „feroviarilor” a salvat in-extremis șutul trimis de portughez.

Clujenii urcă pe locul 3 în Liga 1, ajungând la 7 puncte după primele 3 etape.

Dan Petrescu: "Mă aşteptam la trei victorii în primele trei etape şi să nu primim gol"

9meciuri consecutive fără înfrângere avea Hermannstadt înainte de partida cu CFR Cluj

150este numărul de meciuri disputate de Mario Camora în postura de căpitan al lui CFR

Clasament Liga 1

FINAL » CFR Cluj - Hermannstadt 1-0

Mă aștept la cel puțin un transfer în următoarele zile, dacă nu chiar două. La asta lucrez cu conducerea - Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj, înaintea meciului cu Hermannstadt

CFR Cluj - Hermannstadt, echipe de start

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Cestor, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Rondon, Debeljuh, Costache
Rezerve: Sandomierski, Ciobotariu, Burcă, Hoban, Petrila, Păun, Pereira, Omrani, Vojtus
Antrenor: Dan Petrescu

Hermannstadt: Figueiredo – Belu, Diarrasouba, Stoica, Opruț – Pires, Dâlbea – P.Petrescu, Sîntean, Joalisson – Ad. Bălan
Rezerve: Pop, Caiado, Vodă, Buzan, Karanovic, Dumitru, Scarlatache, Mustivar, Fortes Moreira
Antrenor: Ruben Albes

Arbitru: Ovidiu Hațegan / Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe

Un jucător crescut chiar la formația lui Becali a râs de jucătorii de la FCSB: „Urmează meciuri mai grele pentru noi”

EXCLUSIV Prima ofertă pentru jucătorul de care Contra vrea să scape de la Dinamo: „Într-un an pleacă într-un campionat tare”