Articol de GSP - Publicat sambata, 16 iulie 2022 23:31 / Actualizat duminica, 17 iulie 2022 00:07

CFR Cluj a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în derby-ul primei runde din Liga 1. Giuleștenii au irosit un penalty dictat cu ajutorul VAR la ultima fază.

Toate rezultatele etapei #1 din Liga 1

Dan Petrescu a transmis clar că principalul obiectiv este accederea în grupele Conference League și a acționat în consecință. Antrenorul campioanei a schimbat 8 jucătorii față de meciul cu Pyunik, în vederea disputei de joi cu Inter D'escaldes (Andorra), de joi.

Ghinion teribil pentru Rapid » Mutu, forțat să efectueze 3 schimbări în prima repriză
CFR Cluj - Rapid

CFR Cluj, victorie la debutul în noul sezon

Gazdele au început mai bine. Dominarea a fost confirmată în minutul 17, când Yuri a zguduit plasa din câțiva metri, după două intervenții prealabile senzaționale ale portarului Horațiu Moldovan.

Și de-ar fi vrut să reacționeze, Mutu n-a putut. A avut un ghinion teribil și a pierdut 3 fotbaliști în primele 38 de minute. Vojtus, Belu-Iordache și Romario Moise s-au accidentat.

Giuleștenii au fost lipsiți de vlagă și în partea secundă. Nu au avut puterea să facă pressing, au dus rar mingea la marginea careului advers, așteptând un miracol la fazele fixe.

Final dramatic în CFR Cluj - Rapid

+18 FOTO

Salvarea ar fi putut veni la ultima fază a meciului. Alexandru Ioniță II a centrat, Hoban a blocat cu mâna. Colțescu a lăsat jocul să meargă, dar a fost avertizat de Ovidiu Hațegan din camera VAR.

După zeci de secunde de analiză, „centralul” a dictat penalty. Bălgrădean a blocat execuția lui Albu, Petrescu își oferă un respiro înaintea dublei din turul II preliminar al Ligii Campionilor.

CFR Cluj  - Rapid 1-0

CFR Cluj - Rapid, echipe de start:

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Kolinger, Yuri, Camora - C. Deac, Muhar, Bordeianu - Jefte, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Sava, Brucic, Graovac, R. Bălan, Gîdea, Hoban, A. Păun, Yeboah, Debeljuh
Antrenor: Dan Petrescu

• Dan Petrescu a schimbat 8 dintre titularii de la meciul cu Pyunik, de miercuri. Doar portarul Bălgrădean, fundașul stânga Mario Camora și mijlocașul Ciprian Deac au rămas în echipa de start
  • O altă surpriză a fost reprezentată de apariția lui Kolinger în centrul defensivei. Petrescu susținea în timpul conferinței de presă că este accidentat.

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache, D. Grigore, P. Iacob, J. Morais - Pănoiu, Crepulja, Al. Albu, V. Costache - Vojtus, A. Ciobanu
Rezerve: Drăghia, Dussaut, Ignat, Sefer, Al. Ioniță II, Fl. Ștefan, R. Moise, D. Iordache, Despa
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitru: Colțescu Sebastian (Bucureşti), A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)

Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan, Arbitru AVAR: Ciprian Danșa

FRF schimbă regula suspendării fotbaliștilor » Decizia luată de Comitetul de Urgență

Hermannstadt, dezlănțuită la revenirea în Liga 1 » Victorie categorică cu CS Mioveni în primul meci al noului sezon