FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - SEPSI 1-2

VIDEO + FOTO Sepsi e supercampioana României 2022! A câștigat al doilea trofeu din istorie, după ce a învins-o pe CFR Cluj

Sepsi e supercampioana României 2022 +14   FOTO
Sepsi e supercampioana României 2022

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 iulie 2022 22:32 / Actualizat sambata, 09 iulie 2022 23:06

Sepsi Sf. Gheorghe a cucerit prima Supercupă a României din istoria clubului, după o finală contra campioanei CFR Cluj, scor 2-1.

Supercupa României s-a jucat la Arad, într-o atmosferă frumoasă, în fața a aproximativ 8.00 de spectatori.

Nici n-au apucat bine să se așeze scaunele în camera VAR, fiind primul meci intern conectat la sistemul de video arbitraj, că Alexandru Păun a și deschis scorul. A șutat plasat, de la 16 metri, fără speranțe pentru Niczuly, cel mai rapid gol din istoria competiției.

Protest în timpul Supercupei dintre CFR Cluj și Sepsi: „Mafia fotbalului!” + scandarea prin care fanii covăsneni au încins spiritele
CFR Cluj - Sepsi

Sepsi, triumf istoric în Supercupa României

Meciul a continuat într-un ritm plăcut, fără durități. „Feroviarii” au rămas mai periculoși, dar au fost pedepsiți la ultima acțiune, în al treilea minut al prelungirilor, atunci când Cosmin Matei a împins balonul în plasă, din 6 metri, profitând de letargia lui Deac și Braun.

Partea secundă a fost mai liniștită. Primele înlocuiri au venit după exact o oră de joc. Dan Petrescu a forțat, a trimis doi atacanți veritabili în teren, pe Jefte și Yeboah.

Impulsul dorit de antrenorul campioanei nu a apărut. Din contră, mai inspirat s-a dovedit Bergodi. În minutul 85, la scurt timp de la introducere, Mario Rondon a decis soarta Supercupei cu o lovitură de cap. Fostul atacant al CFR-ului a profitat de un pas haotic la ofsaid făcut de Bordeianu.

Ultimul eveniment semnificativ a fost cartonașul roșu văzut de Roger, pentru un cot în figura adversarului, în prelungiri.

Sepsi câștigă al doilea trofeu de la înființare. Antrenorul Cristiano Bergodi a mai cucerit trofeul și pe banca Rapidului, în 2007.

De partea cealaltă, Dan Petrescu a pierdut trei Supercupe, cea de azi, cea din 2019, la CFR, vs Viitorul, cea din 2009, la Urziceni, vs CFR și a câștigat una, cu ASA Târgu Mureș, vs FCSB în 2015. CFR Cluj rămâne cu cele 4 trofee câștigate până acum.

+10 FOTO

N-a fost nevoie de VAR

Supercupa României a fost primul meci intern cu sistemul VAR activ. Istvan Kovacs, Mihai Artene și Ovidiu Hațegan au efectuat doar câteva „verificări silențioase”, fără să intervină în deciziile luate de „centralul” Adrian Cojocaru.

FINAL » CFR Cluj - Sepsi 1-2

S-a terminat! Sepsi câștigă Supercupa!
min. 90+1: Roger vede direct cartonașul roșu pentru o lovitură dură, cu cotul, în figura lui Santos.
min. 85, gol Sepsi, 1-2: Rondon, fostul atacant al lui CFR Cluj, marchează cu o lovitură de cap. A fost scăpat complet din marcaj și a profitat de pasul greșit la ofsaid făcut de Bordeianu.
min. 76: Schimbare și în tabăra lui Sepsi. Rondon îl înlocuiește pe Tudorie.
min. 71: Veteranul Ovidiu Hoban intră în locul accidentatului Karlo Muhar.
min. 66: Petrila își încearcă norocul cu o execuție de la 25 de metri. Niczuly reține în doi timpi. Bordeianu, avertizat pentru o intrare întârziată asupra lui Golofca.
min. 62: Dan Petrescu forțează și trimite în teren doi atacanți veritabili, pe Yeboah și Jefte. Au ieșit Păun și Dugandzic.
min. 59: Adrian Cojocaru îi arată cartonașul galben lui Dumitrescu. Bergodi efectuează două schimbări. Golofca și Ion Gheorghe intră, Cosmin Matei și Bărbuț ies.
min. 53: Cosmin Matei lansează o diagonală perfectă pentru Dumitrescu. Șutul acestuia nu prinde spațiul porții.
A început repriza secundă! Nicio schimbare efectuată de cei doi antrenori.

+10 FOTO

S-a terminat prima repriză! CFR Cluj și Sepsi sunt la egalitate, scor 1-1. VAR-ul nu a intervenit în primele 45 de minute.
min. 45+3, Gol Sepsi, 1-1: Cosmin Matei trimite mingea în plasă cu o execuție simplă, din 6 metri. Fostul dinamovist a reluat dintre Braun și Deac.
min. 45+2: Dugandzic vede primul cartonaș galben pentru un cot aplicat lui Aganovic.
min. 45+1: Cosmin Matei surprinde cu un șut cu pământul, de la oprește 20 de metri. Mingea trece pe la câțiva centimetri pe lângă poarta lui Bălgrădean fără reacție.
min. 45: Prima repriză este prelungită cu 3 minute.
min. 39: Niczuly respinge o centrare șutată a lui Ciprian Deac. CFR Cluj a apelat la un pressing agresiv în ultimele minute.
min. 31: Nicolae Păun trage puternic de la 18 metri. Mingea trece puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

CFR - Sepsi sau Oțelul - FCSB? Spectatorii au decis: diferența e mare!
CFR vs. FCSB

min. 28: Dumitrescu se împiedică și îi pune mingea pe tavă lui Păun. Pasa decisivă este blocată. Un nou corner pentru CFR.
min. 25: La îndemnul galeriei lui CFR Cluj de a scanda ,,România, România", tot stadionul a strigat: ,,UTA Arad, UTA Arad".
min. 19: Două cornere consecutive obținute de CFR Cluj, în urma unor șuturi expediate de Dugandzic.
min. 16: Sepsi a pus stăpânire pe balon, dar fără a-și crea vreo ocazie importantă de gol.
min. 2, gol CFR Cluj, 1-0: Alexandru Păun înscrie cu un șut de la marginea careului de 16 metri.
min. 1: Fanii celor de la Sepsi au scandat ,,Ria, Ria, Hungaria", moment însoțit de un cor de fluierături din partea spectatorilor neutri.

A început partida! Pe stadion sunt prezenți aproximativ 7.500 de spectatori.

CFR Cluj - Sepsi, echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graovac, Yuri, Camora - Bordeianu, Muhar - C. Deac, A. Păun, Petrila - Dugandzic
Rezerve: Sava - Brucic, Roger, Yeboah, Jefte, R. Bălan, Hoban, Gîdea, Itu
Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, Bălașa, B. Mitrea, A. Dumitrescu - Bărbuț, Aganovic, N. Păun, C. Matei - M. Ștefănescu, Tudorie
Rezerve: Began - I. Gheorghe, F. Santos, R. Ispas, Damașcan, D. Ciobotariu, Golofca, Rondon
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Valentin Avram, Ciprian Danșa

Citește alte știri din Liga 1:

Cum a reacționat Dan Petrescu la atacul lui Marius Șumudică: „Doar atât vreau să zic!”