FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

VIDEO CFR Cluj - Ujpest 1-1 » Egal în ultimul amical din Austria al echipei lui Șumudică

Articol de GSP - Publicat luni, 28 iunie 2021 19:00 / Actualizat luni, 28 iunie 2021 21:00

CFR Cluj, campioana României, a remizat în ultimul meci din cantonamentul din Austria, 1-1 cu FC Ujpest.

Echipa lui Marius Șumudică a fost la un pas să cedeze în fața celor de la Ujpest, echipă care a încheiat sezonul 2020/2021 pe locul 6 în campionat și a câștigat Cupa Ungariei.

Campioana României a început într-o formulă extrem de puternică, în care și-au făcut apariția majoritatea titularilor obișnuiți, dar nu a putut penetra defensiva adversă în prima parte.

CFR Cluj, egal cu FC Ujpest în ultimul amical din Austria

Singurul gol al reprizei a fost reușit cu câteva minute înainte de pauză (minutul 42) de către Yohan Croizet. Mijlocașul francez a înscris cu un șut de la marginea careului, care s-a îndreptat superb spre vinclul porții apărate de Arlauskis.

CFR Cluj a egalat în minutul 89, prin Gabriel Debeljuh, care a transformat un penalty obținut tot de el.

Pe parcurs, Marius Șumudică i-a mai trimis pe teren pe Itu, Gîdea, Denis Rusu (minutul 60), Mihai Butean (63), Cristiano Figueiredo și Daniel Paraschiv (66).

CFR Cluj încheie cantonamentul din Ungaria cu două victorii (4-0 cu FC Wels, 1-0 cu Dinamo Moscova), două egaluri (1-1 cu Ludogoreț și 1-1 cu Ujpest) și o înfrângere (0-1 cu Akademia Puskas).

CFR Cluj - FC Ujpest, prima repriză

CFR Cluj - FC Ujpest, repriza secundă

CFR Cluj - FC Ujpest 1-1

• Au marcat: Debeljuh 89 (pen.) / Croizet 42

Echipa de start a CFR-ului: Arlauskis - Manea, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici - Tahiri, Hoban, Chipciu - Rondon, Debeljuh, Petrila

EXCLUSIV Și la CFR Cluj sunt făcute schimbările de patron? Dezvăluirile lui Dan Petrescu: „E o problemă, toată lumea o știe”

EXCLUSIV FRF pregăteşte o schimbare importantă de regulament » „Legea Șumudică” se va aplica şi în fotbalul românesc