FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - CSU CRAIOVA 1-3

CHIAJNA - CSU CRAIOVA 1-3 // VIDEO + FOTO Oltenii înving lejer la Chiajna și profită de pașii greșiți ai echipelor din față. Clasamentul actualizat

Articol de - Publicat joi, 06 decembrie 2018 21:55

CS U Craiova s-a impus lejer în deplasarea de la Chiajna, scor 3-1, chiar și fără Mitriță, și profită de pașii greșiți ai echipelor din față în această etapă.

Mai mereu umbra la fel de fâșneților Mitriță, Băluță sau Gustavo, doar primul încă rămas la echipă, absent ieri, Bărbuț a ieșit din bârlog chiar în miez de hibernare, pe 6 decembrie. Și, în prima repriză a meciului de ieri, a scos un penalty, a dat un gol și a mai și ratat o ocazie serioasă.

Totul într-o nebunie de-un sfert de oră - din minutul 24 în 39 - care a conținut 4 reușite, multe șanse irosite și două schimbări făcute de un Dorinel Munteanu total nemulțumit.

A fost și nucleul unei partide care s-a stins imediat după pauză. Au apărut durități, cartonașe galbene, nimic în comun cu vibrația unei prime părți frumoase.

Iar Craiova vine la un singur punct de Viitorul și două de FCSB. Și suflă, un suflu rece, în spatele podiumului.

9goluri are Koljici în acest sezon: e la o singură lungime de golgeterul echipei, Mitriță, și la 3 de Țucudean, locul 1 general

Penalty clar

În minutul 23, Bărbuț a centrat de pe partea dreaptă a atacului oltean, Marc a întins mâna, Bârsan a indicat imediat punctul cu var. În ciuda protestelor vehemente ale lui Leca și Ropotan, "centralul" și-a păstrat decizia. Reluările au demonstrat că arbitrul bucureștean a avut dreptate.

Abonați la goluri jubiliare

Oaspeții, prin Koljici, au fost cei care au marcat golul cu numărul 300 în toate partidele actualei ediții de campionat. Atât golul 100 din actuala ediție, cât și cel cu numărul 200 fuseseră tot opera oltenilor:

• - 100: Renato Kelici (FC Voluntari - CSU Craiova 1-5, golul de 0-2)
  • - 200: Matteo Fedele ( CSU Craiova - FCSB 2-1, golul de 2-1)

CLASAMENT  LIGA 1

clasament

Chiajna - CS U Craiova 1-3
Au marcat: Ropotan '27 / Koljic '24 (pen.), Bărbuț '32, Cicâldău 38

Echipele de start

Chiajna: Caparco - A. Albu, M. Leca, Marc, Fota - Ropotan - Grădinaru, Gorobsov, Prepeliță - Măzărache, Guessan
Rezerve: A. Costache - Batin, M. Cristescu, Bărboianu, Ivanovici, R. Deaconu, Nivaldo
Antrenor: Dorinel Munteanu

Craiova: Pigliacelli - Martici, T. Ferreira, Kelic, N. Bancu - Mateiu, Fedele - Bărbuț, Cicâldău, Mihăilă - Koljic
Rezerve: L. Popescu - Dimitrov, Briceag, R. Popa, O. Bic, Nuno Rocha, Meza Colli
Antrenor: Devis Mangia

Stadion: Concordia, Chiajna
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Marius Nicoară, Mihai Marica

Alexandru Mitriță, starul oaspeților, este suspendat după cartonașul galben primit în victoria cu Dunărea Călărași, scor 1-0.