FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - ASTRA

Chindia - Astra 0-1 » Resuscitată de Eugen Neagoe, Astra bate la porțile play-off-ului! Clasamentul actualizat

CHINDIA TÂRGOVIȘTE - ASTRA GIURGIU

Articol de - Publicat duminica, 14 martie 2021 18:00 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:20

Astra Giurgiu a obținut o nouă victorie extrem de importantă, la Buzău, scor 1-0 cu Chindia. Eugen Neagoe impresionează pe banca giurgiuvenilor: neînvins de 5 partide în Liga 1, din care a câștigat 4!

Programul și rezultatele etapei #27 din Liga 1

Într-un meci început cu 48 de minute întârziere din cauza problemelor tehnice cauzate de carul de transmisie al televiziunilor, Astra s-a impus mulțumită unui gol reușit în partea a doua. Prima ocazie importantă a meciului le-a aparținut gazdelor, dar Lazar a scos șutul lui Daniel Florea în minutul 17. Cea mai mare șansă de gol a primei părți i-a aparținut aceluiași Florea, care a fost blocat de Lazar în minutul 39 după ce scăpase singur cu portarul giurgiuvenilor.

Astra a echilibrat meciul în a doua parte, în care Chindia aproape că nu a mai contat în atac. Singurul gol al meciului a venit în minutul 75 și a fost reușit de fundașul Raspopovic, care a împins mingea în plasă cu capul din doar 4 metri.

Emil Săndoi a forțat pe final, introducându-i pe rând pe Daniel Popa, Mihai Neicuțescu, Valmir Berisha și Mihai Costea, dar golul izbăvitor nu a venit pentru dâmbovițeni.

9 victorii,7 egaluri și 3 înfrângeri a adunat Astra sub comanda lui Eugen Neagoe

Clasament Liga 1: Astra, aproape de play-off

Astra, care are 4 victorii în ultimele 5 meciuri, a depășit-o pe Chindia în clasament grație unui golaveraj mai bun. Ambele echipe au 35 de puncte cu 3 etape înainte de finalul sezonului regulat, doar două sub Academica Clinceni, ocupanta primului loc de play-off.

Parcurs extraordinar pentru giurgiuveni, care în mercato de iarnă și-au pierdut cel mai productiv jucător, pe Constantin Budescu!

FINAL: CHINDIA - ASTRA 0-1

Chindia - Astra, întârziat. Ce spune Bogdan Mara

Meciul de la Buzău ar fi trebuit să înceapă la ora 18:00, dar probleme tehnice legate de televizarea partidei au făcut ca fluierul de start să fie amânat cu 48 de minute. Bogdan Mara, directorul sportiv al Astrei, a dezvăluit pentru GSP.ro că motivul întârzierii este arderea carului de transmisie a partidei. S-a așteptat ca unul nou, utilizat la meciurile din Liga 2, să ajungă la stadionul de la Buzău.

CHINDIA - ASTRA, echipe de start:

CHINDIA: Aioani - Căpușă, Pițian, Celea, Dinu - Rață, Iacob - Neguț, Diaz, Dumitrașcu - Florea
REZERVE: Pop, Berisha, Bourama, M. Costea, Kocic, Martac, Neicuțescu, D. Popa, Yameogo
ABSENȚI: M. Dulca (suspendat)
ANTRENOR: Emil Săndoi

ASTRA: Lazar - Raspopovic, Sousa, Graovac, David Bruno - Canadija, Boe-Kane, Pahonțu - Merloi, Krpic, Răduț
REZERVE: Popa, Balaure, Crepulja, V. Gheorghe, Jovanovic, Lamanje, Montini, Stahl, Wutrich
ABSENȚI: Takayuki, Fatai, Al. Ioniță II (contracte suspendate)
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / Asistenți: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) și Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)

VIDEO Liga 1 va avea încă un stadion modern! Care este stadiul lucrărilor la Târgoviște

Liga oaspeților » Situație incredibilă în campionat: 25% dintre cluburi sunt fără „casă”, dar FRF și LPF asistă tăcut

Jucătorii au decis: vor în play-off! Ce argumente au în lupta pentru primele 6 locuri

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”