FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - SEPSI 1-1

Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 » Echipa lui Emil Săndoi obține primul punct al sezonului! Clasamentul actualizat

Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 26 iulie 2021 20:35 / Actualizat luni, 26 iulie 2021 20:35

Chindia Târgoviște și Sepsi OSK au remizat la Buzău, scor 1-1, în a doua etapă a Ligii 1.

Programul și rezultatele etapei #2 din Liga 1

Trupa lui Emil Săndoi obține astfel primul punct al noului sezon, după ce în prima etapă a fost învinsă de Rapid. Sepsi OSK s-a aflat în avantaj timp de 35 de minute la Buzău, dar s-a văzut egalată în ultimele minute ale meciului.

În continuare, cele mai importante faze:

• minutul 12: Tiberiu Căpușă a reluat de la 6 metri de poartă după o lovitură liberă a Chindiei, dar balonul este reținut fără emoții de Niczuly.
  • minutul 52: primul gol al meciului, reușit de Stefan Ashkovski. Nord-macedoneanul a fost servit cu o pasă lungă de Bogdan Mitrea, s-a „strecurat” printre doi dintre fundașii Chindiei și a finalizat fără emoții. A fost primul lui gol în tricoul lui Sepsi OSK.
  • minutul 60: Radoslav Dimitrov a fost la un pas de a majora avantajul covăsnenilor cu un șut din partea stângă a careului, care a fost scos in extremis de Dinu Moldovan.
  • minutul 66: ocazie imensă pentru Chindia. Iacob a zguduit bara stângă a porții lui Niczuly cu un șut de la marginea careului de 16 metri.
  • minutul 87: golul egalizator. Cristian Cherchez a profitat de gafa lui Hugo Sousa, care a respins eronat, direct la jucătorul advers. Rămas singur cu Niczuly, Cherchez l-a „executat” pe portarul oaspeților.
  • minutul 90: ocazie imensă pentru dâmbovițeni. Șutul lui Florea a fost scos cu mare dificultate de Niczuly, care și-a salvat astfel echipa de la înfrângere.

Scor final 1-1, puncte împărțite, care o urcă pe Sepsi OSK pe locul 4, iar pe Chindia pe 11.

Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe, echipe de start:

CHINDIA: Moldovan - Căpuşă, Celea, Baxevanos, Roumpoulakou - Şerban, Suciu, Iacob, Popadiuc - Neguţ, Florea
REZERVE: Căbuz, Popa, Corbu, Cherchez, Ioniţă, Martac, Matis, Kocic, M. Şerban
ABSENT: M. Dulca (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Emil Săndoi

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, Mitrea, Hugo Filipe, Ştefănescu - Vaşvari, Păun, Ispas - Askhovski, Damaşcan, Eder Gonzales
REZERVE: Began, Andres Dumitrescu, Tincu, Achahbar, Bojic, Rep, Fofana, Gedo, Aganovic
ABSENȚI: Golofca, Ninaj, Bărbuț, I. Fulop (accidentați)
ANTRENOR: Leo Grozavu

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

FOTO GOLAZO! Moruțan a marcat golul începutului de sezon

VIDEO+FOTO Cu Ianis Hagi titular, Rangers a învins-o pe Real Madrid! Victorie mare pentru scoțieni