FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CSU CRAIOVA

FOTO GOLAZO! Moruțan a marcat golul începutului de sezon

În minutul 7 al derby-ului FCSB - Universitatea Craiova, Olimpiu Moruțan a reușit un eurogol! +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 22:10 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 22:32

Toate detaliile despre FCSB - CSU Craiova, AICI!

Andrei Cordea a repus de la margine, Moruțan a primit, a avansat, nu l-a atacat nimeni, și a șutat formidabil de la peste 25 de metri, cu piciorul stâng.

Mirko Pigliacelli, trădat și de poziționare, a fost depășit de trasorul lui Moruțan. Golul startului de sezon în Liga 1!

Olimpiu Moruțan, gol fabulos în FCSB - Universitatea Craiova:

+3 FOTO

Liviu Manolache, statisticianul GSP, a descoperit 3 detalii interesante despre această reușită:

• 5 decembrie 2019, CSU Craiova - FC Botoşani 3-1, ultimul gol luat de olteni din afara careului mare. În poartă a fost Laurenţiu Popescu;
  • 20 septembrie 2019, Gaz Metan - CSU Craiova 2-3, a fost ultimul meci în care Pigliacelli a luat gol din afara careului mare (marcator Cardoso);
  • CSU Craiova a fost singura echipă care nu a încasat gol de la +16 metri în ediţia precedentă de campionat.

Olimpiu Moruțan, dorit de Galatasaray: „E tentat să plece de la FCSB”

După ce l-a transferat pe Alexandru Cicâldău (24 de ani, mijlocaș central) de la Universitatea Craiova, Galatasaray se interesează și de Olimpiu Moruțan (22), playmakerul lui FCSB. Prețul cerut de Becali va îngreuna mutarea.

Turcii de la Fotomac susțin că Moruțan e în continuare pe lista lui Galatasaray. Contactat de Gazeta Sporturilor, Florin Vulturar, agentul lui Moruțan, a confirmat interesul formației lui Fatih Terim, dar și dorința lui Olimpiu de a evolua pentru un club de talia Galatei.

Se face! Budescu, la un pas de revenirea în Liga 1: „Vine să semneze cu noi!”
MERCATO

„Transferurile nu se fac atât de rapid. Tatonări sunt, dar nu e nimic concret. În plus, nu pot să vă dezvălui ofertele exact, n-ar fi corect. Există un interes, asta e cert. Probabil pentru suma corectă se va face transferul.

Domnul Becali își dorește undeva la 15 milioane de euro. Moruțan e tentat să plece, Galata e un club mare, o echipă foarte iubită, cu niște fani extraordinari, ar fi un avantaj pentru el și prezența lui Cicâldău acolo.

Acum, rămâne de văzut ce se va întâmpla în perioada următoare”, a declarat Vulturar pentru GSP.ro.

Moruțan intrase în colimatorul lui Becali

Olimpiu Moruțan a fost schimbat după doar 45 de minute în partida FCSB - Șahtior Karagandy (1-0). Asta după ce Becali l-a criticat dur la finalul primei etape din campionat. Conform monitorizării InStat, mijlocașul a fost însă cel mai bun de pe teren în confruntarea cu Botoșani (0-0) - detalii, AICI.

Să vedem dacă Moruțan va mai juca după ce revin Florinel Coman și Olaru. Pentru că pe Cordea nu-l mai scot din echipă!
Gigi Becali, patron FCSB

2,8 milioane de euroeste cota de piață a lui Moruțan, potrivit Transfermarkt

Peluza Nord, din nou alături de FCSB:

Citește mai multe știri despre FCSB:

Veste importantă pentru FCSB înaintea returului cu Karagandy » Meciul a fost mutat pe teren neutru

Gigi Becali anunță marea mutare a verii la FCSB: „Da, ne-am înțeles cu el! Mâine vine”