FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - UTA 1-0

Chindia - UTA 1-0 » Daniel Florea le aduce victoria gazdelor pe final de meci

Chinida - UTA, în etapa #29 din Liga 1 (foto: Alexandra Fechete)

Articol de GSP - Publicat marti, 01 martie 2022 00:25 / Actualizat marti, 01 martie 2022 17:07

Chindia Târgoviște a învins-o pe UTA Arad, scor 1-0 în deschiderea etapei #29 din Liga 1. Golul a fost marcat de Daniel Florea, în minutul 87.

Toate rezultatele etapei #29 AICI

Chindia a păcălit-o pe UTA în ultimele minute, după ce arădenii au ratat șanse uriașe

Prima repriză a fost una echilibrată, iar cele două echipe și-au împărțit ocaziile de gol.

Otele a avut de două ori șansa de a deschide scorul pentru UTA, însă de fiecare dată a ratat. De cealaltă parte, Passaglia și Chunchukov au ratat ocaziile importante pentru Chindia, cu două șuturi bune de la distanță.

În repriza secundă, UTA Arad a fost mult mai prezentă în joc, în timp ce Chindia Târgoviște s-a mulțumit să apere rezultatul de egalitate.

În minutul 55, Miculescu a șutat din câțiva metri în portarul Căbuz. Cea mai mare ocazie a fost ratată însă de nigerianul Aradului, Otele, care a șutat peste poartă din doar 5 metri!

Deși meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, Daniel Florea a fost faultat în careul advers în minutul 85, iar centralul Bârsan a dictat penalty.

Același Florea a executat, Iacob a ghicit colțul și a respins, dar numai până la atacantul Chindiei, care nu a mai iertat și a doua oară.

Cum stau Chindia Târgoviște și UTA Arad în Liga 1

După această victorie, Chindia se apropie de UTA. Echipa antrenată de Emil Săndoi urcă pe locul 11 în clasament, cu 32 de puncte. De cealaltă parte, UTA Arad are 37 de puncte și ocupă locul 9.

FINAL. Chindia Târgoviște - UTA Arad 1-0

Echipele de start la Chindia Târgoviște - UTA Arad

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Pițian, P. Iacob, Roumpoulakou - Butean, Dulca, Passaglia, Popadiuc - Atanase - Chunchukov
REZERVE: D. Moldovan, Jipa, Celea, Corbu, Șerban, Kocic, Martac, Sila, D. Florea
ABSENȚI: Baxevanos, Cherchez (accidentați)
ANTRENOR: Emil Săndoi

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov - Batha, Ubbink, Vorobjovas - Miculescu, Cardoso, Otele
REZERVE: Balauru, Baravykas, Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Laukzemis, Dangubic, Mercioiu, Ongaro
ABSENȚI: -
ANTRENOR: Ionuț Badea

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti - Bucureşti) / A1: Constantinescu Andrei (Bucureşti - Bucureşti), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău - Sălaj)

VIDEO Conferință de presă UTA Arad înainte de partida cu Chindia

Citește alte știri din Liga 1

Farul a vândut un jucător în străinătate: „Mult succes în continuare!”
TRANSFER
A venit nota de plată! Rapid, pedepsită dur după incidentele din partida cu Dinamo