FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB 2-1

Contra a învins-o din nou pe FCSB, dar așteaptă mai mult de la echipa sa: "N-am făcut un meci strălucit, nu am avut personalitatea să producem fotbal. Eu asta vreau!" » Ce spune de șansele "câinilor" la titlu

Articol de GSP - Publicat luni, 01 mai 2017 22:51

Cosmin Contra, tehnicianul celor de la Dinamo, a recunoscut la finalul partidei că echipa sa nu a făcut un joc strălucit, dar că e mulțumit cu rezultatul final al disputei, 2-1.

"Etapa trecută, la Craiova, am primit gol în ultimul minut. Astăzi am dat în ultimul minut.

N-am făcut un meci strălucit, a fost mai multă tensiune decât fotbal. Băieții și-au dorit enorm victoria.

Am început prost după pauză, nu am gestionat avantajul pe care ni l-am creat în prima repriză. Am pierdut mijlocul terenului, am hotărât să introduc un jucător care să echilibreze lupta de la jumătatea terenului. Am pregătit repriza secundă pentru contraatac, dar am avut niște minute mai proaste. Intrarea lui Azer Busuladzici a reușit să mai echilibreze partida.

Sunt mulțumit de Bawab, a intrat bine, a făcut faza de la incursiunea lui Romera din prelungiri.

A fost un meci pe contre, putea câștiga oricine. Sunt fericit pentru victorie. Trebuie să ne recuperăm, urmează foarte repede meciul de sâmbătă de la Cluj.

FCSB o echipă agresivă, are cei mai buni jucători, formează o echipă extraordinară, iar bucuria că am reușit să o învingem e cu atât mai mare.

Ne-a afectat mult miza acestui meci. Veneam după patru meciuri bune, am arătat fotbal, am avut acțiuni de atac și ocazii, ceea ce azi nu am reușit. Ne-am luptat pentru fiecare minge, dar nu am avut personaliatea să punem mingea jos și să producem fotbal. Asta aștept eu de la echipă", a declarat Contra, la TV Dolce Sport.

"Guriță" a evitat să vorbească de lupta la titlu și spune că se gândește doar la partida cu CFR, de sâmbăta viitoare.

"Cele două echipe din fața noastră au prima șansă, nu mă gândesc la titlu, ci doar la următorul meci. Sâmbătă ne așteaptă un meci la fel de greu la Cluj, sperăm să ne prezentăm mai bine decât am făcut-o cu FCSB.

Îmi era dor de o asemenea atmosferă și de un asemenea derby", a declarat Cosmin Contra, la TV Dolce Sport.

Dinamo  a învins-o dramatic pe FCSB, 2-1, iar "câinii" speră din nou la titlu (AICI AI DETALII DESPRE PARTIDĂ)

Final incendiar de sezon! Program + calcule » Dinamo intră în forță în lupta la titlu