FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - FCSB 2-0

FOTO Hai cu VAR-ul! Fază teribilă de arbitraj în Craiova - FCSB

FCSB a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în repriza a doua a meciului cu Craiova, la 0-2 pentru olteni. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 29 aprilie 2021 21:31 / Actualizat joi, 29 aprilie 2021 21:46

Olimpiu Moruțan a reușit să marcheze în minutul 73, finalizând o pasă filtrantă de excepție a lui Ovidiu Popescu. Reușita a fost însă anulată, pentru că asistentul de pe acea parte, Vasile Marinescu, a dictat ofsaid.

Din reluările TV (foto) este imposibil de realizat dacă Nicușor Bancu îl scoate sau nu din ofsaid pe Moruțan. O fază care poate fi elucidată doar cu VAR, sistem de care Liga 1 se va bucura abia din martie 2022, conform declarațiilor făcute azi de Răzvan Burleanu, președintele FRF.

FCSB a cerut penalty în minutul 6

Adrian Niță, scăpat spre poarta lui Pigliacelli, a șutat modest, în picioarele italianului. Însă punctul culminant al fazei nu se oprește aici. După ce a tras, Niță a fost călcat pe tendon de către Nicușor Bancu. Istvan Kovacs, „centralul” întâlnirii, a lăsat jocul să continue.

Hai cu VAR-ul! Fază teribilă de arbitraj în Craiova - FCSB
Captură Digi Sport

Singurul personaj negativ al primei reprize a fost Istvan Kovacs, care n-a dictat un penalty cât Casa Poporului pentru FCSB. Dacă nu vezi crampoanele lui Bancu înfipte pe glezna puștiului Niță înseamnă că fie n-ai valoare, ceea ce mă îndoiesc, fie n-ai echidistanță, ceea ce e foarte grav!
Dan Udrea, jurnalist GSP

Kovacs i-a refuzat FCSB-ului un penalty la faultul lui Bancu la Niță și a confirmat astfel suspiciunile despre atitudinea lui anti-Becali și atitudinea generala pro-Craiova a arbitrilor
Remus Răureanu, jurnalist GSP

Delegare cu scandal la Craiova - FCSB

Comisia Centrală a Arbitrilor a luat o decizie total surprinzătoare în privința derby-ului din etapa a 4-a a Ligii 1 când l-a ales pe Istvan Kovacs să oficieze confruntarea din Bănie!

Centralul din Carei a fost acuzat violent de către Gigi Becali în startul acestui an, iar patronul de la FCSB chiar a amenințat că echipa sa nu se va mai prezenta la meciuri dacă îl va mai primi pe Kovacs.

Discursurile lui Becali la adresa acestui central au fost de-a dreptul violente în ultimele luni, mai ales după ce Kovacs s-a aflat la centru la meciul dintre CFR și FCSB, din turul sezonului regular. Atunci, ardelenii s-au impus, scor 2-0, dar în minutul 3 bucureștenii au solicitat un penalty, după ce Camora a atins mingea cu mâna - detalii, pe larg, AICI!

Citește mai multe știri despre Craiova - FCSB:

Vocile Gazetei » Craiova - FCSB 2-0, comentat live de Ovidiu Ioanițoaia, Dan Udrea și Remus Răureanu
VOCILE GAZETEI
Craiova - FCSB 2-0 » Roș-albaștrii capitulează în Bănie și pierd primul loc! Noul clasament din play-off
CRAIOVA - FCSB 2-0