FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

Craiova se ridică împotriva FRF: „De ce nu scoate nimeni niciun cuvânt și acceptă?” + Soluție de avarie: „Să se amâne etapa!”

Sorin Cârțu (64 de ani), președintele CS Universității Craiova, liderul din Liga 1, se ridică împotriva regulii U21
Sorin Cârțu (64 de ani), președintele CS Universității Craiova, liderul din Liga 1, se ridică împotriva regulii U21

Articol de GSP - Publicat marti, 27 octombrie 2020 17:40 / Actualizat marti, 27 octombrie 2020 19:38

Sorin Cârțu (64 de ani), președintele CS Universității Craiova, liderul din Liga 1, se ridică împotriva regulii U21 care impune echipelor din prima divizie să înceapă partida cu doi jucători eligibili pentru naționala de tineret (doar unul trebuie să fie pe teren pe tot parcursul meciului).

De asemenea, oficialul clubului din Bănie propune și o soluție de avarie în cazul în care mai mulți tineri fotbaliști ai unei echipe se infectează în același timp cu noul coronavirus.

Sorin Cârțu, președinte Craiova: „Nu văd niciun efect pozitiv al regulii U21”

„Poate ar fi fost bine ca în cazul în care ai jucători U21 infectați să se amâne etapa, fiind situația asta de criză. Păi, câți astfel de fotbaliști să ai în echipă? Asta nu e o regulă, ci o decizie pe care a luat-o FRF. Regulă e când pui mâna pe minge în careu și esti penalizat. 

Eu n-am înțeles niciodată de ce nu scoate nimeni niciun cuvânt și acceptă, deși nu sunt de acord nici ei. Eu sunt pentru meritul sportiv. Trebuie să joace cel mai bun! Nu văd niciun efect pozitiv al regulii...

Noi, la Craiova, n-am fost afectați, pentru că am avut tot timpul jucători buni. Acum, Vlădoiu își merită locul, poate și Baiaram. Dar pe el îl forțăm să joace meci de meci. Până la urmă, nici nu poți să reziști uneori”, a declarat Cârțu la „Digi Sport Special”.

VIDEO » Academica Clinceni, fiesta în vestiar după succesul contra Craiovei

Citește mai multe știri din Liga 1:

Sorin Cârțu trage un semnal de alarmă: „Am avut momente de mare modestie. Să nu facem greșelile de anul trecut”

Cristiano Bergodi surprinde: „Nu e o tragedie, nu mi-a displăcut jocul nostru” + Vești bune despre Elvir Koljic

Citește și:
Portarul devenit celebru în timpul Campionatului Mondial se iubește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni
Stiri extrasport
Portarul devenit celebru în timpul Campionatului Mondial se iubește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni
Gabi Tamaș a răbufnit la GSP Live: „Hai să rupem carnetele și să plecăm acasă!”
Superliga
Gabi Tamaș a răbufnit la GSP Live: „Hai să rupem carnetele și să plecăm acasă!”
Ce face astăzi jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep în prima ei finală WTA: „Nu îmi lipsește tenisul”
Tenis
Ce face astăzi jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep în prima ei finală WTA: „Nu îmi lipsește tenisul”
Emil Săndoi, „Eugen” de la Securitate: „Știe ce are de făcut la lot” + Ce a scris despre Gică Popescu „Petrescu” și conexiunile incredibile cu dosarul de agent al „Baciului”
Superliga
Emil Săndoi, „Eugen” de la Securitate: „Știe ce are de făcut la lot” + Ce a scris despre Gică Popescu „Petrescu” și conexiunile incredibile cu dosarul de agent al „Baciului”
Fabrică străină în România, la a doua încercare: Unul dintre cele mai mari grupuri industriale din Turcia, Europen, aflat la o doua încercare de extindere pe piața românească, ridică o fabrică de uși și ferestre
Profit.ro
Fabrică străină în România, la a doua încercare: Unul dintre cele mai mari grupuri industriale din Turcia, Europen, aflat la o doua încercare de extindere pe piața românească, ridică o fabrică de uși și ferestre
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Portarul devenit celebru la Campionatul Mondial se românește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (15)
629690994563561
Sutiman Ilie  •  28 Octombrie 2020, 09:35

Este greu sa faci ceva în România. FRF în loc sa oblige sa facem un campionat u21 în care sa creștem copii suntem obligați sa facem de femei. Bai dar o sa ne uităm la femei cum joaca non-stop. Hai sa facem sportul cu bărbați sa meargă cât de cât, și nu mai stricați treaba. Vreți echipe feminine FRF? Faceți din bani voștri, vreți naționala sa aibe de unde alege, faceți un campionat U21 unde sa poată juca cești copii. Nu forțați cluburile sa ii bage ca asa vreți voi. Faceți dracu ceva, ca am ajuns de rasul lumi la fotbal, nu asta este soluția sa aibă 2 jucători U21 și să-i distrugă moral când ii scoate. Lăsați copii sa joace unde sunt doriți, în liga a 2-a, la echipe mai mici. Tot aud de națională, frate și când jucam cu un puști ne bate de unul singur. FRF trebuie sa aibe profesioniști nu inculți care înjura antrenori, nu pe aburleqnu care este depășit. Și totuși ăștia din fotbal l-au ales, probabil își și merita soarta

dvd1
dvd1  •  28 Octombrie 2020, 02:33

v-ati uitat oare toti astia care comentati pe aici la alte campionate? oare de ce nu e o asa regula (U21) in Anglia, Spania, Germania, Italia, Franta, etc.? Daca era o regula asa minunata de ce oare nu se aplica si in alte campionate? Aud? Oare de ce Ansu Fati nu are nevoie de o asa regula? De ce Alphonso Davis nu are nevoie de o asa regula? Si sint multi altii tot asa care nu au nevoie de nici o regula. E o regula proasta care trebuie desfiintata imediat. La fel trebuie desfiintat si chestia cu play-off si play-out. Ati vazut voi asa ceva in Anglia, Franta, Germania, Spania, Italia, etc.? Daca era ceva bun o aplicau si aia.

stefan..
stefan..  •  27 Octombrie 2020, 19:31

Daca- i pui o chitară lângă, seamana cu Mircea Vintilă. :))) Urat caracter are Cartu!

Vezi toate comentariile (15)
Comentează
Close