FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - RAPID 3-1

FOTO Cristian Săpunaru a ieșit primul la interviuri, după Poli Iași - Rapid: „Până în secunda aia nu avuseseră nicio ocazie!”

Poli Iași a învins-o pe Rapid, scor 3-1, în runda cu numărul 27 din Superligă. Cristian Săpunaru, căpitanul giuleștenilor, consideră că meciul a fost pierdut din vina lui.

Articol de - Publicat sambata, 24 februarie 2024 22:12 / Actualizat sambata, 24 februarie 2024 22:17

Cristian Săpunaru a dat pe lângă minge în minutul 54, înaintea golului egalizator marcat de Adel Bettaieb. Căpitanul Rapidului și-a asumat eșecul.

Hagi și-a distrus jucătorii în conferință: „Poate s-au plictisit de mine! Dacă mă enervează, asta fac!”
Farul - Oțelul 1-1

Cristian Săpunaru, după Poli Iași - Rapid

„Am dat pe lângă minge și de acolo i-am băgat în meci. Se întâmplă. Mergem mai departe, avem meci cu UTA.

La gafa mea s-a făcut diferența. Până în secunda aia nu avuseseră nicio ocazie. Am pierdut un punct jumătate și îl vom recupera.

Urmează meciul cu UTA, trebuie să spălăm rușinea de astăzi. Trebuie să câștigăm punctele și să rămânem pe poziția secundă”, a spus Cristian Săpunaru la Orange Sport.

Săpunaru mi se pare prea critic cu el, este un jucător experimentat. Într-adevăr, a făcut o greșeală copilărească. Dar echipa ar fi trebuit să își revină. Rapid mi s-a părut o echipă lentă
- Florin Răducioiu, la Prima Sport

FOTO. Cristian Săpunaru, gafă decisivă în Poli Iași - Rapid

Cristian Săpunaru (39 de ani) a greșit flagrant în minutul 54 al meciului Poli Iași - Rapid, când giuleștenii erau în avantaj, scor 1-0 / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1
+2 FOTO

În minutul 54, moldovenii au ieșit din presingul rapidist cu o minge lungă, de urmărire. Cristian Săpunaru avea prim-planul în duelul cu Sergiu Buș. Căpitanul Rapidului a avut tot timpul din lume, dar a calculat greșit. A încercat să respingă pe spate, a luftat și l-a lăsat pe atacantul ieșean singur cu Marian Aioani.

Portarul giuleștenilor a evitat să comită un fault, dar mingea a ajuns la Adel Bettaieb. Tunisianul a „spart gheața” în Superligă, probabil cel mai simplu gol din carieră.

Camerele TV au surprins un gest inedit. Imediat după gol, Cristian Săpunaru a făcut semnul crucii. Nici lui nu i-a venit să creadă ce eroare a comis.

VIDEO. Cristiano Bergodi: „Nu suntem noi principala contracandidată a FCSB-ului. CFR nu a ieșit din luptă, Craiova e un pic departe"

Vești bune pentru Zeljko Kopic, înainte de Dinamo - FC Hermannstadt » „Haita” primește întăriri