FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - CHINDIA

CS Mioveni - Chindia. Niculescu „a furat” strategia lui Dan Petrescu, dar i-a ieșit!

Antrenorul gazdelor a aplicat strategia lui Dan Petrescu și a schimbat un jucător U21 după doar un minut și 22 de secunde.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 august 2020 18:45 / Actualizat miercuri, 12 august 2020 19:14

CS Mioveni și Chindia Târgoviște (0-2 în tur) joacă de la ora 18:30 în returul barajului pentru promovarea/menținerea în Liga 1. Antrenorul gazdelor a aplicat strategia lui Dan Petrescu și a schimbat un jucător U21 după doar un minut și 22 de secunde.

Claudiu Niculescu l-a înlocuit pe mijlocașul Marian Șerban (20 de ani) după 82 de secunde. Mutarea s-a dovedit una inspirată. Andrei Hergheligiu (28 de ani), fotbalistul nou-intrat, a marcat golul de 1-0 la numai 5 minute. Acesta a profitat de o nesincronizare între fundașii centrali ai Chindiei și portarul Aioani.

Dan Petrescu deține recordul

Dan Petrescu l-a schimbat pe Alin Fica (18 ani) în secunda 40 a deplasării de la Gaz Metan Mediaș, încheiată de CFR la egalitate, scor 0-0.

Mijlocașul debutase în Liga 1 la acel meci, dar nu a apucat să atingă mingea. Imediat după fluierul de start al arbitrului George Găman, oficialii campioanei au mers către arbitrul de rezervă și au anunțat o schimbare. Trecuseră doar 24 de secunde. S-au mai scurs 16 până Adrian Alexandru Păun (24 de ani) a intrat în locul lui Fica.