FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - FC VOLUNTARI

CS Mioveni - FC Voluntari 0-3 » Dică, umilit pe teren propriu. Cel mai sever eșec ca antrenor în Liga 1!

Nicolae Dică

Articol de - Publicat miercuri, 01 martie 2023 17:53 / Actualizat miercuri, 01 martie 2023 18:13

FC Voluntari a câștigat la scor de neprezentare la Mioveni, 3-0, iar argeșenii conduși de Nicolae Dică rămân la mare distanță de locurile de baraj.

Rezultatele și programul etapei 28 din SuperLigă

Nicolae Dică și-a început mandatul pe banca celor de la CS Mioveni în mod ideal, două victorii la rând, dar strălucirea echipei s-a stins treptat. Au urmat 3 egaluri la rând, apoi două eșecuri, primul cu FCU Craiova, astăzi cu FC Voluntari.

Tabela a fost deblocată abia în minutul 30, la capătul unei acțiuni foarte frumoase a ilfovenilor. Tavares l-a lansat în adâncime pe Aliji, acesta a centrat în fața porții, Lopes a sărit peste minge, iar Nemec a finalizat, profitând de devierea lui Scarlatache.

Gazdele au început repriza secundă în ofensivă, au ratat șanse bune de gol prin Benchaib, Blerim Krasniqi și Bogdan Rusu, dar nu au putut egala. Golul a venit tot în poarta lui Greab, în minutul 64.

Nemec a centrat pentru Aliji, acesta a încercat să-l lobeze pe Greab, dar portarul Mioveniului a respins. Din nefericire pentru el, mingea a căzut pe capul lui Răduț, plasat excelent, care a introdus-o în poartă.

Nicolae Dică, umilit în CS Mioveni - FC Voluntari

Golul care a stabilit scorul final a venit în minutul 77. Daniel Florea a șutat din afara careului, Greab a respins în lateral, de unde Andrei Dumiter nu a iertat!

Acest 0-3 este cea mai severă înfrângere suferită de Nicolae Dică ca antrenor în Liga 1. Dică a mai pierdut pe plan intern cu 0-3 cu Hermannstadt în Cupă, ca antrenor la FCSB, și 0-3 cu Poli Timișoara la nivelul Ligii 2 când o pregătea pe FC Argeș. Niciodată la 3 goluri în Liga 1 până în această seară.

Înfrângeri mai severe a suferit în Europa, la FCSB: de două ori 0-5 cu Silkeborg, 1-5 cu Lazio, 1-5 cu Sporting CP.

Clasamentul actualizat din SuperLigă: CS Mioveni ultima, FC Voluntari cu victorii consecutive

Fără victorie în ultimele 5 etape, CS Mioveni se scufundă în clasament. Are 18 puncte, 8 sub prima echipă de pe locurile de baraj, FC Argeș, ceea ce ar însemna o diferență de 4 puncte după înjumătățire.

FC Voluntari se află la polul opus în privința formei. A legat două victorii la rând, după ce etapa trecută învinsese CSU Craiova cu 1-0. Rezultatele vin ca o gură de oxigen pentru Liviu Ciobotariu, cu postul aflat în pericol până de curând.

FINAL » CS Mioveni - FC Voluntari 0-3

CS Mioveni - FC Voluntari, echipe de start:

CS Mioveni: Greab - Sno, Garutti, Scarlatache, Pedroso - Panait, Lixandru - Diallo, Benchaib, Carnat - Rusu
Rezerve: Croitoru, Burnea, Pop, Buziuc, Antal, Lepistu, Rădescu, Coșereanu, Krasniqi
Antrenor: Nicolae Dică

FC Voluntari: Popa - U. Meleke, Matricardi, Armaș - Costin, Răduț, Tavares, Aliji - Lopes, Nemec, Damașcan
Rezerve: Collado, Vlad, Paz, Voican, Andreș, Merloi, A. Meleke, D. Florea, Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Andrei Antonie; A1: Mircea Orbuleț; A2: Daniel Mitruți; Arbitru VAR: Marcel Bîrsan; Arbitru AVAR: Mihaela Țepușă