FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - U CLUJ 0-1

VIDEO U Cluj câștigă primul meci al sezonului! CS Mioveni, răpusă pe teren propriu de Ely

U Cluj a învins-o pe CS Mioveni, scor 1-0, în runda cu numărul 10 din Liga 1 / foto: facebook.com/FCUCluj

Articol de GSP - Publicat luni, 12 septembrie 2022 19:55 / Actualizat luni, 12 septembrie 2022 20:13

U Cluj a învins-o pe CS Mioveni, scor 1-0, în runda cu numărul 10 din Liga 1.

Prima șansă de gol le-a aparținut oaspeților. După o gafă a lui Scarlatache, Haită și-a încercat norocul de la distanță, șutul lui trecând puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Iustin Popescu (26).

Becali i-a îndeplinit dorința lui Dică: „E prima dată după 3 ani când fac asta”
FCSB

CS Mioveni - U Cluj 0-1 » Ely, gol de 3 puncte

A urmat o ocazie uluitoare irosită de Buziuc. Atacantul argeșenilor a scăpat singur cu Iliev, dar a întârziat inexplicabil de mult finalizarea și a fost blocat până la urmă de Ispas, fundașul clujenilor care îi pasase decisiv, practic, mai devreme, la mijlocul terenului (30).

Singurul gol al partidei a venit în minutul 35. Lansat perfect de Romario Pires, peste apărătorii adverși, Ely Fernandes l-a driblat pe portarul Mioveniului și a marcat, cu noroc, pentru că a trimis prima dată mingea în bară, iar efectul imprimat balonului a făcut ca acesta să ricoșeze în plasă.

Mioveni n-a avut puterea să preseze în partea secundă, nici măcar n-a reușit să-și creeze vreo șansă importantă de gol până în prelungiri, când Coșereanu a căutat vinclul de la 25 de metri și n-a fost departe să-l găsească.

Vlădoiu de la U Cluj putea să facă 2-0 în minutul 86, numai că fostul fundaș de la CS Universitatea Craiova n-a nimerit poarta dintr-o situație de 1 contra 1 cu Popescu.

Clasamentul actualizat din SuperLiga

Neagoe câștigă astfel primul meci pe banca lui U Cluj - totodată, primul succes al ardelenilor din acest campionat - și o depășește în clasament pe CS Mioveni. Dincolo, Flavius Stoican suferă primul eșec de la preluarea echipei.

FINAL. CS Mioveni - U Cluj 0-1

CS Mioveni - U Cluj » Echipele de start

CS Mioveni: I. Popescu - Al. Iacob, Scarlatache, Garutti - Oancea, Lixandru, Pop, Şerbănică - Blănaru, Krasniqi, Buziuc
Rezerve: Croitoru - Balaur, Rădescu, Coşereanu, Carnat, Toma, Antal, Burlacu, Kabananga
Antrenor: Flavius Stoican

U Cluj: Iliev - Chipciu, Ilie, Ispas, Briceag - Bic, Pires, Filip - Haită, Bălan, Ely Fernandes
Rezerve: Gorcea - Vlădoiu, Simion, Purece, Remacle, Horşia, Hofman, Moraru, Fulop
Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Mircea Grigoriu; A2: Radu Ghinguleac