FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - UTA 2-1

FOTO CS Universitatea Craiova - UTA Arad 2-1 » Oltenii revin spectaculos după pauză: parcurs pefect pentru Neagoe pe „Oblemenco”

Oltenii au răsturnat scorul după pauză / Sursă foto: Facebook@ Universitatea Craiova Official +7   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 10 martie 2023 22:29 / Actualizat vineri, 10 martie 2023 22:36

Universitatea Craiova a revenit de la 0-1 și a învins-o pe UTA cu 2-1, un succes obținut de olteni cu emoții, după pauză și o primă repriză de dat uitării. Elvir Koljic, la primul gol după o pauză de 10 luni, a fost omul decisiv în duelul de pe „Oblemenco”.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Oltenii au trăit periculos cu UTA, care i-a și condus, la pauză. În final, „transversala” și Rivaldinho le-au „securizat” toate trei punctele.

Pe muchie » Cronică de Aurelian Botezatu, după CSU Craiova - UTA 2-1

UTA i-a dat mari emoții CFR-ului (1-2), în Gruia, și i-a pus o piedică zdravănă FCSB-ului (3-1), pe „Francisc Neumann”. Universitatea era, deci, avertizată că ar putea avea la rându-i viață grea cu arădenii. Și așa a fost!

Oltenii au încercat să „aresteze” obiectul muncii și să taie breșe în defensiva densă a alb-roșilor prin tehnicii Bairam, Ivan și Markovici. Însă mare lucru nu le-a ieșit. Majoritatea acțiunilor s-au încheiat în fața careului arădean. Iar când s-au aflat în poziții promițătoare, juveții s-au precipitat. Baiaram a înălțat zmeul, de la 17 metri, Mateiu a trimis, la rându-i, „alături”.

Iar Vătăjelu a încercat să-l surprindă pe Kucher cu un trasor de la vreo 30 de metri. Însă n-a nimerit nici el spațiul porții.

Și pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești! Mai ales când pe banca adversarului se află tocmai antrenorul pe care l-ai dat afară în debutul sezonului, în speță Laszlo Balint.

Arădenii au arătat că știu să și sufere, dar și că pot lovi când nu te aștepți. Rareș Pop, puștiul vizat de Craiova, a dat tonul, pentru ca tentativele lui Postolachi și Erico să fie urmate de lovitura lui Batha (39): 0-1. Alb-albaștrii, fără replică! Iar pe "Oblemenco" s-au auzit primele fluierături.

Sursă foto: Facebook@ Universitatea Craiova Official
+3 FOTO

Schimbările lui Neagoe au reinventat Universitatea

Neagoe a reacționat la pauză și i-a retras pe Ișfan, inexistent, și pe Baiaram.

Au apărut Koljici și Câmpanu, însă egalarea a adus-o Markovici, al cărui șut, deviat de Erico, s-a oprit în plasă: 1-1. Tribunele au schimbat tonul, dar au și "înghețat" când Zajkov a călcat pe minge, iar Otele a plecat în cursa încheiată cu o finalizare modestă.

Antrenorul Craiovei a mai făcut o mutare inspirată, cu Alex Crețu, și acesta i-a mulțumit cu un assist pentru Koljici: 2-1. Primul gol al atacantului bosniac în Liga 1 2022/2023! Stăpâni din nou pe situație, oltenii și-au luat măsuri în defensivă și au căutat să-și surprindă adversarul.

Însă de emoții n-au scăpat. Cel mai aproape de gol au fost arădenii, la „capul” lui Otele. Însă bara transversală și apoi Rivaldinho au ținut toate punctele în Bănie. Alte emoții, la o intervenție a lui Popescu, în învălmășeala din caureu, la Pașcalău. Verdictul VAR-ului: n-a fost fault.

30 de goluriare Koljici în Liga 1, cu cel marcat aseară, în poarta celor de la UTA. A bifat 88 de partide

3 victorii consecutiveau reușit oltenii în finalul sezonului regulat: 1-0 cu FC Argeș, 1-0 cu Petrolul și 2-1 cu UTA

4 victoriiare Neagoe la Craiova pe teren propriu, din tot atâtea meciuri

FINAL » CS Universitatea Craiova - UTA Arad 2-1

• Click AICI pentru statistici!
  • Au marcat: a.g. Erico '52, Koljic '65 / Idriz Batha '39
  • Concluziile primei reprize: oltenii s-au apropiat rar de poarta ucraineanului Kucher. Când au făcut-o, au ales de fiecare dată soluțiile greșite la finalizare. „Bătrâna Doamnă” a mizat pe cartea contraatacului și a înscris în minutul 39, prin Idriz Batha, care a punctat cu capul la o fază fixă.
  • La pauză, suporterii oltenilor și-au huiduit favoriții, nemulțumiți de jocul modest prestat în primele 45 de minute.
  • În repriza a doua, alb-albaștrii au făcut uitată prestația din prima partea a meciului și au „răsturnat” tabela în decurs de un sfert de oră. Schimbările efectuate de Neagoe la pauză au reinventat Universitatea. După ce Markovic, ajutat de devierea nefericită a lui Erico, izbutise egalarea, Alexandru Crețu i-a oferit un assist de zile mari lui Koljic, iar bosniacul nu a ratat ținta Ultimii doi fuseseră trimiși pe teren la pauză de „Geană”.
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • 8.790 de spectatori au fost prezenți la duelul de pe „Oblemenco”, cifră oficială.

CS Universitatea Craiova - UTA Arad, echipe de start

CSU Craiova: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Raul Silva, Ndong - Mateiu, Screciu - Ișfan, Baiaram, A. Ivan - J. Markovic
Rezerve: D. Lazar, Vlădoiu, Mitrea, Al. Crețu, D. Sala, Roguljic, Cîmpanu, Rivaldinho, Koljic
Antrenor: Eugen Neagoe

UTA: Kucher - Abeid, Erico, Benga, Roger - R. Pop, Idriz Batha, Cascini, Willie Barbosa - Postolachi, Milosevic
Rezerve: Balauru, Dobrescu, Isac, P. Anton, Otele, Stahl, Hoxhallari, Pașcalău, Chindriș
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Bârleanu Vlad (Bucureşti)