FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI - ALBA IULIA 1-0

Cu gîndul la Ligă

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2009 00:00

Înaintea meciului cu Sevilla de miercuri, Urziceniul a cîştigat meciul cu ardelenii fără să forţeze, prin reuşita debutantului Marinescu.

La ultimul test înaintea debutului de miercuri în Liga Campionilor, Dan Petrescu a preferat să îşi menajeze mai mulţi jucători cu Alba Iulia. Chiar fără Fernandes, Apostol, Pădureţu şi Bilaşco, Unirea n-a părut deloc slăbită şi şi-a dominat în permanenţă adversarul.

Elevii lui Adrian Falub au rezistat asediului la poarta lui Cernea, Rusescu (1,17), Mehmetovici (12), Semedo (21) şi L. Marinescu (23) ratînd cu non-şalanţă. Golul a venit de la debutantul Laurenţiu Marinescu (32), care a reluat cu capul centrarea lui Sorin Frunză. Fostul petrolist putea să închidă tabela 5 minute mai tîrziu, dar Cernea a intervenit miraculos.

După pauză, ialomiţenii au stat cu gîndul mai mult la confruntarea cu Sevilla şi au evitat să mai facă risipă de energie. Pasul înapoi al gazdelor le-a permis celor de la Alba Iulia să se apropie mai mult de careul lui Arlauskis, dar ardelenii nu au mai avut forţa să revină.

Ofsaid la gol?
Reuşita lui Laurenţiu Marinescu din minutul 32 pare să fie dintr-o poziţie de ofsaid nesemnalizată de asistentul Vasile Marinescu. Pe reluările GSP TV, jucătorul Urziceniului pare cu un pas înaintea ultimului fundaş ardelean în momentul centrării lui Sorin Frunză.

Ştirile meciului:

» Glasgow Rangers
, adversara Urziceniului în grupa G a Ligii Campionilor, a remizat cu Motherwell, scor 0-0, în etapa a patra a campionatului Scoţiei.

» Marius Bilaşco
nu a fost inclus în lot din cauza unei răceli puternice. Staff-ul medical speră să îl poată recupera pe atacant pînă la meciul cu Sevilla, de miercuri.

» La meciul
de aseară, ialomiţenii au fost monitorizaţi de trimişi ai Sevillei. Altfel, directorul sportiv Narcis Răducan i-a spionat pe spanioli la meciul cu Zaragoza.