FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - VOLUNTARI 1-0

Dan Petrescu, uimit de un rival din Liga 1: „Nu știu ce a făcut acolo. E miracol!”

CFR Cluj a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, cu un gol marcat de Omrani în minutul 90. Dan Petrescu (53 de ani) a lăudat munca depusă de Liviu Ciobotariu (50 de ani) la formația ilfoveană. +42   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 09:00 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 09:13

„FC Voluntari se va bate sigur la play-off. Arată foarte bine, pusă bine în teren, cu 5 fundași. Cei laterali foarte ofensivi, buni. Dacă ne gândim la numărul de ocazii, 18 șuturi noi, ei 3, înseamnă că am dominat teritorial. Am avut și două bare.

Poate cel mai bun joc pe care l-am făcut acasă în acest sezon. Am arătat bine. Nu am putut să fac schimbări, nu știam pe cine să scot, toți jucătorii m-au mulțumit. Schimbările au fost bune. Susic a centrat, Păun a dat pasa. Dacă era și Sacko acolo, era perfect.

Le-am zis și de dimineață: dacă vom câștiga, o vom face în minutul 93. Nu îmi place cum am gestionat după 1-0. Au avut o ocazie și Camora a respins de pe linia porții”, a fost analiza făcut de Dan Petrescu, la Telekom Sport.

Dan Petrescu, impresionat de munca lui Liviu Ciobotariu

„Nu cred că cei de la Voluntari ne-au lăsat pe final. Pur și simplu jucătorii noștri au fost foarte bine azi. Nu știu ce a făcut Ciobotariu acolo. E miracol, prima dată când arată așa bine echipa. E Tamaș acolo, au jucători cu experiență. Armaș, fostul meu jucător, a fost imperial. Portarul lor a făcut minuni, cel mai bun meci al lui”, a spus Petrescu.

CFR Cluj, lider detașat în Liga 1

Dan Petrescu obține o victorie în stilul clasic, 1-0, și păstrează un avans important față de CS Universitatea Craiova și FCSB. CFR Cluj este prima în Liga 1, cu 36 de puncte. FC Voluntari pierde al doilea meci consecutiv, dar rămâne pe loc de play-off, cu 24 de puncte.

VIDEO Dan Petrescu, despre amânarea partidei Farul - FCSB: „Știam că meciurile se amână din cauza COVID, nu din cauza accidentărilor”

Dan Petrescu a explicat de ce i-a scos din lot pe Denis Ciobotariu, Sigurjonsson și Debeljuh: „Am zis că nu e corect să îl bag într-un scandal”

Liviu Ciobotariu, după punctul pierdut în minutul 90: „Greu de digerat, suntem frustrați”