FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - DINAMO 2-0

Danciu-gol nu joacă împotriva lui Clau-gol » "Corbul", suspendat pentru meciul cu U Cluj

Dănciulescu ratează întîlnirea cu fostul său coechipier din atac.

Articol de - Publicat sambata, 28 aprilie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 27 aprilie 2012 22:50

Golgeterul care a marcat de 205 ori în Liga 1 a fost schimbat aseară de Bonetti după doar 24 de minute. Încasase un ”galben” care-l scotea din planurile meciului viitor, cu U Cluj.

Ionel Dănciulescu a încasat un cartonaş galben în startul meciului, după un contact aerian mai tare cu Felguiras şi a turbat de furie, întrucît este al patrulea în acest sezon şi va rata partida de miercuri împotriva echipei lui Claudiu Niculescu, U Cluj. Ar fi fost prima întîlnire între cei doi, unul din postura de fotbalist, altul din postura de tehnician, cunoscîndu-se amiciţia veche dintre ei. Oricum, Dănciulescu a scăpat uşor, pentru că Sebastian Colţescu n-a taxat deloc intrarea sa tare la Ionescu, în minutul 19, cînd gazdele au cerut al doilea avertisment şi eliminare!

După cîteva minute, Bonetti l-a schimbat pe Dănciulescu cu Platini. Lucru ce l-a uluit pe veteranul "cîinilor", care a evitat totuşi să facă nişte scene pe teren sau în drum spre bancă. Cătrănit, a dat mîna cu italianul, deşi se vedea că nu i-a convenit mutarea. Dacă Marius Niculae, suspendat pentru întîlnirea de aseară, nu va putea juca din cauza pubalgiei, atunci Platini - Alexe va fi atacul roş-albilor pentru duelul cu ardelenii.

11 goluri a reuşit Dănciulescu în acest sezon de Liga 1 pentru Dinamo, avînd şi două pase decisive