Comentarii (27)

rumunek  •  23 Mai 2020, 01:27

Steaua anului 89 era o echipă care forțase până la limită o formulă, cu câteva petice cum ar fi Lung și Ungureanu sau niște eterne rezerve ca Minea sau Bunaciu . Totul era în jurul lui Hagi plus tinerii Petrescu și Dumitrescu, pentru Popescu fusese prea greu, chiar dacă nu recunoaște. Nici după finala pierdută cu Milan nu prea se mișcaseră bine cu achiziții ca Muzsnay, Cireașă sau Negrău. Mai ales în apărare cred că au greșit că nu s-au întărit. Probabil că Dinamo era peste ca echipă în sezonul 89-90, însă un jucător ca Hagi îți câștiga singur un meci în acele vremuri, cu 3-4 fotbaliști pe lângă el. Cam cum a fost și la națională. Cu tot respectul, Lupu niciodată nu a putut asta, nici măcar la Rapid. Se termina la Steaua un ciclu de 4 sezoane și revoluția a ajutat cumva la crearea echipei lui Gâlcă, Panduru, Prodan, Stan, frații Ilie, care pe lângă Lăcătuș și Ilie Dumitrescu, au luat 6 titluri la rând (apropo, și pe ăștia i-a ajutat Valentin?). Dar nu vom afla niciodată dacă Dinamo 90 a fost vreo clipă mai bună decât oricare din echipele Stelei din perioada 85-89. Fiecare rămânem cu părerea noastră subiectivă și vorba cuiva, bine că am trăit acele vremuri ca să avem măcar subiect de dispută. Plus că era vorba de fotbaliști români, 22 cel puțin, ca să luăm doar primele echipe ale celor 2. Câte loturi trebuie să căutăm azi ca să găsim același număr de fotbaliști români despre care să merite să discutăm măcar 2 minute?

stelistulbrasov  •  23 Mai 2020, 06:57

Dănuț,la 3 dimineața ai jucat în pușcăria grecească.. :)

Bulete Cristi  •  23 Mai 2020, 06:56
Postat de nicolaedobrin pe 23 Mai 2020, 03:16

Treaz/trează/treji/treze, nu "trezi". Saraca limba română...

S a trezit si eternul BETIV,*** si ciorditor din magazinele straine...Pai la 3 dimineata ,tu erai sub masa de betiv ordinar,iar in meciurile cu Steaua ,te tavalea Lacatus pe unde te prindea si te cereai afara ca te omora *** in meciuri,***.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Izabela Iuliana Nazare  •  25 Mai 2020, 11:50
Postat de Iosif Ionas pe 23 Mai 2020, 14:28

Daca avea si baba un coi mergea si ea la razboi, cam as sunt comentariile lui Lupu si Lucescu. Daca Steaua 89-90 era asa imbatranita, cati Dinamo vs. Steaua au fost in Nationala din 94? Aici e vorba de o echipa si nu de un moment anume la care 3-4 jucatori de la Steaua erau in 89 spre sfarsitul carierei. Ai vazut Lupule vreodata la Dinamo o faza ca si cea de la Spartak Moscova - Steaua cand portarul arunca mingea cu mana pe la 35 metri, Stoica preia cu spatele catre poarta adversa prelungind spre Balint (pe la 55 de metri) care sprinteaza singru si inscrie. Definitia eficientei echipei Steaua din acea generatie se poata rezuma cu acea faza. In schimb Dinamo la culme, si cu Lupu si Lucescu la Dinamo, plimbau mingea in meciul cu Sampdoria cu vreo 100 pase laterale, zero pase in adancime, scor 0-0. Acolo s-a cam terminat cu valoarea lui Dinamo, Lupu si Lucescu!!!

cu sampdoria ,doar gafa lui alex. nicolaie in tur si bara lui raducioiu in retur , au stat in calea calificarii !d-le iosif , ai vazut ce facea orac si talnar cu fundasii lui hamburg, dinamo minsk ,livepool?

Izabela Iuliana Nazare  •  25 Mai 2020, 11:38
Postat de Dan Gherman pe 23 Mai 2020, 07:33

au fost2 echipe foarte bune, probabil si Dinamo reusea ceva mai mult pe plan international daca se mai mentinea lotul acela din anii 90 macar 2-3 ani! Dar Steaua a fst cea mai buna prin prisma rezultatelor, inclusiv in competitia cu Dinamo! Pe plan european nici nu mai discutam, de 2 ori in finala CCE, o semifinala, o super cupa a Europei castigata cu dinamo kiev, o forta a acelor vremuri...! in aceste zile, acele performante par SF- uri...! poate ca in 90 Dinamo o batea mai usor pe Steaua,avea o echipa mai tanara, mult mai ambitioasa, Steaua deja inchidea un ciclu si nu mai avea aceiasi motivatie, demonstrase intern si international ca e o super echipa!

cu ce echipe a jucat steaua pana a ajuns in finala ? a avut adversari din germania sau anglia ? pe dinamo ,liverpool a oprit-o din drumul spre finala ! daca nu dadea oneata in bara in meciul tur altfel ar fi fost in retur, la bucuresti !referitor la echipa nationala ,orac a marcat cu mai toate echipele puternice intalnite de dinamo ,la nationala nu avea loc si nu din vina lui !

mario_rdfe  •  23 Mai 2020, 18:03
Postat de Iosif Ionas pe 23 Mai 2020, 14:28

Daca avea si baba un coi mergea si ea la razboi, cam as sunt comentariile lui Lupu si Lucescu. Daca Steaua 89-90 era asa imbatranita, cati Dinamo vs. Steaua au fost in Nationala din 94? Aici e vorba de o echipa si nu de un moment anume la care 3-4 jucatori de la Steaua erau in 89 spre sfarsitul carierei. Ai vazut Lupule vreodata la Dinamo o faza ca si cea de la Spartak Moscova - Steaua cand portarul arunca mingea cu mana pe la 35 metri, Stoica preia cu spatele catre poarta adversa prelungind spre Balint (pe la 55 de metri) care sprinteaza singru si inscrie. Definitia eficientei echipei Steaua din acea generatie se poata rezuma cu acea faza. In schimb Dinamo la culme, si cu Lupu si Lucescu la Dinamo, plimbau mingea in meciul cu Sampdoria cu vreo 100 pase laterale, zero pase in adancime, scor 0-0. Acolo s-a cam terminat cu valoarea lui Dinamo, Lupu si Lucescu!!!

In primul 11 erau 5 dinamovisti si cinci stelisti, plus Popescu , neutru ! mai bine te intrebi unde si la ce cluburi au jucat si mai ales cu ce rezultate, dupa ce au plecat din Romania ! Hagi si Petrescu au jucat sus..restul, varza ! de la Steaua..! apoi numara cati de la Dinamo au jucat in campionate tari..la echipe bune..

Iosif Ionas  •  23 Mai 2020, 14:28

Daca avea si baba un coi mergea si ea la razboi, cam as sunt comentariile lui Lupu si Lucescu. Daca Steaua 89-90 era asa imbatranita, cati Dinamo vs. Steaua au fost in Nationala din 94? Aici e vorba de o echipa si nu de un moment anume la care 3-4 jucatori de la Steaua erau in 89 spre sfarsitul carierei. Ai vazut Lupule vreodata la Dinamo o faza ca si cea de la Spartak Moscova - Steaua cand portarul arunca mingea cu mana pe la 35 metri, Stoica preia cu spatele catre poarta adversa prelungind spre Balint (pe la 55 de metri) care sprinteaza singru si inscrie. Definitia eficientei echipei Steaua din acea generatie se poata rezuma cu acea faza. In schimb Dinamo la culme, si cu Lupu si Lucescu la Dinamo, plimbau mingea in meciul cu Sampdoria cu vreo 100 pase laterale, zero pase in adancime, scor 0-0. Acolo s-a cam terminat cu valoarea lui Dinamo, Lupu si Lucescu!!!

archibald  •  23 Mai 2020, 10:07

Lupu este el īnsuși o IRONIE!

godot  •  23 Mai 2020, 09:44

Nu mai minți, băi, pușcărie. Tu la 3 dimineata abia te culcai, cum naiba sa te trezească.

Sirbu Cristea  •  23 Mai 2020, 08:57

bateai la puscariile din Grecia

  • 1
  • 2
  • 3