FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

„Blestemul” atacantului » Statistica lui David Miculescu dă fiori celor de la FCSB pentru play-off

Florinel Coman și David Miculescu  / foto: Raed Krishan
Florinel Coman și David Miculescu / foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat joi, 15 februarie 2024 09:34 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 09:52

Problema atacantului de la FCSB este recurentă, oricare ar fi numele celui „plasat” de Gigi Becali pe acest post. După plecarea lui Andrea Compagno la Tianjin Jinmen Tiger, în schimbul a doar 120.000 de euro, David Miculescu a fost trecut atacant central.

În meciul cu Sepsi, disputat pe Arena Națională și încheiat cu victoria roș-albaștrilor cu scorul de 1-0, jucătorul transferat de la UTA nu a reușit să profite de șansa primită, fiind înlocuit după ce s-a accidentat. A fost un nou meci în care Miculescu nu prinde toate minutele.

Interesant este că unicul gol a fost marcat de Alex Băluță, retras din poziția de vârf după ce nu a dat randament.

Ce s-a întâmplat după ce jucătorul din Superligă și-a înjurat antrenorul pe teren » Detalii din interior
SEPSI

David Miculescu, cifre horror la FCSB

Cu play-off-ul la orizont și la o distanță de 9 puncte față de urmăritoarea Rapid, aflată pe locul secund, FCSB se bazează pe jocul în benzi, mult mai productiv decât cel axat pe atacant.

În etapa trecută, David Miculescu a evoluat doar 64 de minute și nu din rațiuni tactice, ci din cauza problemelor fizice. În acest sezon, fotbalistul transferat pentru suma de 1,7 milioane de euro nu a fost niciodată integralist.

Ultimul meci în care a bifat toate minutele în Liga 1 datează din 5 martie 2023, așadar în stagiunea trecută, atunci când FCSB era învinsă chiar de UTA, la Arad, cu scorul de 3-1, duel în care jucătorul de 22 de ani a evoluat ca extremă dreapta. De atunci și până în prezent a marcat doar 4 goluri în campionat.

4 a fost notaprimită de David Miculescu din partea reporterului GSP pentru prestația din FCSB - Sepsi

1 gol la fiecare 203 minuteeste media lui David Miculescu în acest sezon la FCSB

Și Andrea Compagno are cifre dezastruoase

Cum inconstanța și șansele limitate merg mână în mână la FCSB, și Andrea Compagno a fost într-o situație dificilă, cu cifre care nu îl recomandau pentru un transfer important.

În sezonul 2022-2023, pe parcursul căruia a făcut pasul la FCSB, Andrea Compagno a înscris 21 de goluri în 39 de partide, 5 dintre acestea la FCU Craiova, restul în echipamentul roș-albastru.

În stagiunea curentă, evoluțiile vârfului din Italia nu s-au ridicat la același nivel. Deși nu mai are statutul de titular incontestabil la FCSB, Andrea a adunat un număr important de minute în cele 23 de apariții, 1.295. Așadar, o medie de 56 de minute jucate pe meci, cu mențiunea că în numai 5 dintre partide a fost integralist.

În pofida numărului important de prezențe în campionat, Cupă și preliminariile Conference League, Compagno are doar 4 goluri în dreptul lui, cele mai recente înscrise în urmă cu 4 luni, în septembrie 2023, la 2-2 cu Hermannstadt.

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!