FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL 1-1

VIDEO Joyskim Dawa, despre faza penalty-ului: „Nu trișez, el m-a lovit pe mine!”

Joyskim Dawa (27 de ani), fundașul central de la FCSB, consideră că „centralul” Horațiu Feșnic s-a pripit în momentul în care a decis să acorde penalty pentru Farul în remiza de pe Arena Națională, scor 1-1.

Articol de , , - Publicat marti, 06 februarie 2024 07:41 / Actualizat marti, 06 februarie 2024 11:00

Disperată să egaleze, Farul a aruncat mingile spre careul lui Târnovanu. Una dintre lansări a ajuns la Mihai Popescu. Fundașul campioanei a deviat, apoi s-a lovit cap în cap cu Dawa.

Gigi Becali l-a distrus după Farul - FCSB: „A pierdut toate mingile. Nu cred că îl mai vedem” + Jucătorul lăudat: „E mai bun ca Olaru”
FCSB - FARUL

Inițial, Feșnic a lăsat jocul să meargă. A fost atenționat de Andrei Chivulete, din camera VAR. După ce a revăzut faza, a decis să acorde penalty pentru Farul, iar Ionuț Larie a marcat golul egalizator.

Dawa crede că Hotațiu Feșnic a luat decizia greșită în prelungirile partidei. Camerunezul spune că a fost lovit de Mihai Popescu la faza respectivă.

VIDEO. FCSB - Farul. Dawa, șocat de penalty-ul primit de campioană în prelungiri: „Am văzut reluarea în vestiar”

„Sunt dezamăgit, pentru că am făcut un meci bun, contra unei echipe bune. Am primit un gol în finalul meciului. Cred că arbitrul le-a făcut un cadou, asta e părerea mea. Cred că jucătorul de la Farul m-a lovit în cap, toată lumea a văzut asta la televizor. A făcut o greșeală care ne-a costat 3 puncte, dar trebuie să mergem înainte.

Am fost șocat, pentru că el m-a lovit cu capul! Dar totul se poate întâmpla în fotbal. Am revăzut faza în vestiar. Am văzut reluarea și am văzut ce s-a întâmplat pe teren. Nu era nicio diferență.

(n.r. I-ai cerut arbitrului să-ți explice faza?) Da, i-am zis că nu l-am faultat. Dar el a zis că eu l-am lovit pe jucătorul Farului. Mi-a zis că l-am lovit în cap. I-am zis că el m-a lovit pe mine, eu nu am avut nicio vină. Nu trișez în astfel de cazuri, nu știu de ce a luat acea decizie”, a spus Joyskim Dawa, la finalul meciului.

Hagi, scandal-monstru la interviu: „E INACCEPTABIL! Nu se poate așa ceva”