FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - CFR CLUJ

FOTO De ce nu s-a dat penalty la ultima fază din Farul - CFR Cluj » Avem imaginea care nu s-a văzut la TV

Există un unghi care nu s-a prezentat la TV și care arată o ținere reciprocă +25   FOTO
Există un unghi care nu s-a prezentat la TV și care arată o ținere reciprocă

Articol de - Publicat duminica, 01 martie 2026, 10:31 / Actualizat duminica, 01 martie 2026 10:51

Farul - CFR Cluj 1-2. Finalul de meci de la Ovidiu, de sâmbătă seara, a fost extrem de tensionat și controversat, după ce gazdele au cerut penalty pentru o fază disputată în careu în minutul 90+1. Totuși, există o imagine care nu a apărut la TV și care este destul de concludentă pentru a lămuri situația și a explica decizia arbitrilor.

Ce s-a întâmplat exact? La scorul de 2-1 pentru CFR Cluj, în prelungirile partidei, Cristi Ganea a centrat în careul ardelenilor pentru Doicaru. Acesta a fost tras de tricou de Huja chiar înainte să reia cu capul spre poartă, iar marinarii au cerut penalty.

Arbitrul Florin Andrei a lăsat jocul să continue, nici din camera VAR nu a venit nicio notificare, iar meciul s-a terminat cu victoria clujenilor, care au ajuns în play-off, și cu protestele gazdelor, care au considerat că au fost dezavantajate.

Există un unghi care nu s-a prezentat la TV și care arată o ținere reciprocă

+20 FOTO

După toate controversele de sâmbătă seara și părerile specialiștilor că ar fi trebuit dictat penalty, GSP.ro a intrat în posesia unei imagini dintr-un alt unghi, care nu s-a văzut la TV, iar din acesta se poate observa cum este vorba de o ținere reciprocă între cei doi jucători. Ținerea ar fi astfel motivul pentru care din camera VAR nu s-a intervenit, iar jocul a fost lăsat să continue, fără să se dicteze penalty pentru dobrogeni.

Imediat după meci, au început dezbaterile asupra fazei, însă toate în urma reluărilor dintr-un alt unghi, de unde faultul părea evident. În intervenție telefonică la Digi Sport, fostul arbitru Marius Avram a spus că Farul ar fi trebuit să primească penalty.

Poziționarea lui este deficitară. Cred că ar fi trebuit să fie chemat de cei din camera VAR, sunt convins că ar fi acordat penalty. S-au uitat la reluare, nu îmi dau seama de ce nu l-au chemat să vadă, nu mi se explică, poate au considerat că această ținere nu este suficientă. Eu zic că sunt suficiente elemente pentru a fi chemat. Reluările sunt foarte bune.

- Marius Avram, despre faza controversată din final

Contactat de GSP.ro, fostul arbitru Adrian Porumboiu a avut aceeași părere, considerând că Farul ar fi trebuit să beneficieze de două lovituri de pedeapsă în acest meci.

Dar nu există niciun dubiu: la ambele faze trebuia acordată lovitură de pedeapsă pentru Farul. O ținere clară și o lovitură cu capul în figură, nu încape îndoială în niciuna dintre situații! VAR-ul trebuia să intervină, avea toate elementele necesare

- Adrian Porumboiu, pentru GSP.ro

VIDEO cu faza care a aprins spiritele la Farul - CFR Cluj 1-2

  • Sursă VIDEO: Prima Sport 1

Imagini de la Farul - CFR Cluj 1-2

+20 FOTO

Clasamentul din Superliga la zi

Citește și:
S-a aflat noua cucerire a lui Lamine Yamal » Vedeta vine des să-l vadă la meciurile Barcelonei
Campionate
S-a aflat noua cucerire a lui Lamine Yamal » Vedeta vine des să-l vadă la meciurile Barcelonei
De ce nu s-a dat penalty la ultima fază din Farul - CFR Cluj » Avem imaginea care nu s-a văzut la TV
Superliga
De ce nu s-a dat penalty la ultima fază din Farul - CFR Cluj » Avem imaginea care nu s-a văzut la TV
Fără precedent! Becali anunță „cutremurul”: NU se va mai prezenta FCSB la ultimele două meciuri?!
Superliga
Fără precedent! Becali anunță „cutremurul”: NU se va mai prezenta FCSB la ultimele două meciuri?!
Sandra Izbașa, apariție de senzație pe scena de la Sala Palatului, alături de Andreea Esca și Lidia Buble: „Campioana blondă”
Stiri extrasport
Sandra Izbașa, apariție de senzație pe scena de la Sala Palatului, alături de Andreea Esca și Lidia Buble: „Campioana blondă”
Mașinile PHEV - rezultate „șocante”: Consumul real al hibridelor cu încărcare la priză
Profit.ro
Mașinile PHEV - rezultate „șocante”: Consumul real al hibridelor cu încărcare la priză
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (13)
romioramirez
romioramirez  •  01 Martie 2026, 11:23

Așa cum era de așteptat cfr încă e favorita arbitrilor,mare minune să nu îi ardă pe toți și să ia campionatul, se aude zornaitul lingourilor de aur pe la ușile var-ului!!

smg22
smg22  •  01 Martie 2026, 11:23
Postat de Moshu1 pe 01 Martie 2026, 11:17

..."imagine obtinuta din alt unghi"....hahaah...CUM si DE UNDE ati obtinut unghiul ala ? Se vede o bucata de mana cu tricou albastru,dar restul mainii....este unde ?? N-au dat toate datele si a gresit IA-ul poza !! Ce mama niabii mai,voi aveti pretentia ca sunteti gazeta serioasa !!

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Bazaconel
Bazaconel  •  01 Martie 2026, 11:23

„Claro como l,aqua”!Reaua credința a„moderatorilor”-care nu dau decât reluarile convenabile-ca sa-i intarâte pe „impricinați” și sa aiba ei audiența!

Vezi toate comentariile (13)
Comentează