FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CFR CLUJ 2-1

VIDEO CU FAZA Decizie inexplicabilă la golul decisiv din Sepsi - CFR Cluj » Au stat 3 minute la VAR: „Nu îmi vine să cred! Sunt uluit!”

Sepsi a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, în runda cu numărul 20 din Superligă. Golul decisiv, marcat de Vitalie Damașcan în minutul 85, a fost prefațat de un ofsaid la Rondon. +28   FOTO

Articol de - Publicat luni, 18 decembrie 2023 00:09 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 10:11

CFR Cluj s-a prăbușit în repriza secundă și i-a permis lui Sepsi să mute liniile aproape de careul lui Sava. Covăsnenii au dat lovitura la capătul unei faze analizate peste trei minute în camera VAR. Decizia luată de Iulian Dima și Alexandru Filip pare imposibil de explicat.

VIDEO CU FAZA. Decizie inexplicabilă din camera VAR, la golul de 2-1 din Sepsi - CFR Cluj

Pe construcția acțiunii finalizate de Vitalie Damașcan, Ștefănescu a deviat mingea în interiorul careului advers. Rondon, care se afla dincolo de linia ofsaidului, trasă la ultimul apărător (Matei Ilie), s-a întors și a pasat către un coechipier. A urmat o centrare și șutul lui Damașcan.

Reluările prezentate ulterior în cadrul emisiuni „Sport Center” de la Orange Sport arată liniile trase în camera VAR. Piciorul lui Rondon este evident mai aproape de poartă decât Matei Ilie.

În ciuda acestui lucru, Dima și Flip i-au transmis „centralului” Marcel Bîrsan să valideze reușita.

Dan Udrea, moderatorul emisiunii și jurnalist GSP, s-a declarat șocat: „Nu îmi vine să cred cum acest gol a fost validat. Dacă nu se prezenta reluarea asta, eu credeam că au verificat altceva. Eu sunt uluit, realmente uluit”.

Nici Basarab Panduru nu a găsit vreo explicație: „Decât să greșească, să spună că albastrul este roșu. Altceva nu-mi explic. Poate doar ceva cu călcâiul ăla, dar nu are cum. Eu nu găsesc nicio scuză. Încerc, dar nu găsesc”.

Cristi Balaj, după faza controversată din Sepsi - CFR:

Cristi Balaj, președintele lui CFR Cluj, a comentat faza care a decis meciul:

Nu avem o cameră pe linia penultimului apărător, camera e mai spre mijlocul terenului. Atacantul e mai în spate (n.r. - mai aproape de poartă). Piciorul din spate al lui Rondon este indiscutabil mai în spate decât apărătorul nostru. Execrabilă imagine. Ăsta este singurul cuvânt. Eu credeam că au tras invers liniile.

E același arbitru din camera VAR care a fost la Iași și ne-a anulat golul 4. Nu este prima greșeală majoră împotriva noastră. Piciorul lui Rondon e mai în spate decât apărătorul