DINAMO. Diego Capel trăiește din amintiri! Dinamoviștii, primele impresii despre iberic: „E în urmă mult” » Când decide Contra dacă-l transferă

fizic, cu roș-albii // FOTO
Guliver/GettyImages
Diego Capel asudă la antrenamentele “câinilor”, sperând să obțină un contract, deși îi este greu să țină pasul, fizic, cu roș-albii // FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 25 septembrie 2020 09:14 / Actualizat vineri, 25 septembrie 2020 11:54

Diego Capel, jucătorul dorit de Dinamo, a stat un an șomer, ultimul sezon decent a fost în 2016/2017, când era coechipier cu Chipciu și cu Stanciu la Anderlecht, fiind și cel ce-l schimba pe Nicușor când s-a luat campionatul.

Diego Capel, 32 de ani, se pregătește în continuare la Săftica, deși o mare parte din timp o face separat de grupul jucătorilor lui Cosmin Contra. „E în urmă mult cu pregătirea, momentan, trăiește din amintiri. Are calitate, dar e departe acum față de ceea ce a adus Dinamo în această vară", au mărturisit roș-albii.

Ibericul rezistă cu greu, încă nu s-a prevăzut o vizită medicală ceea ce ar însemna că „Guriță" îi pregătește un contract, fie și pe un sezon. Contra rămâne să se decidă după această săptămână dacă riscă 20.000 de euro pe lună să-i achite spaniolului. Fiindcă Diego nu e ieftin.

Extrema stângă cu o carte de vizită impresionantă, cel puțin pentru Liga 1, a avut în ultimele ediții prezențe meteorice pe gazon. Practic, ultimele dăți când a fost fotbalist în ultimele 7 sezoane a fost la Anderlecht (ediția 2016/2017), când evolua alături de Alex Chipciu și Nicușor Stanciu, deși a fost mult timp rezervă, dar a câștigat campionatul, apoi la Sporting Lisabona (ediția 2013/2014). Cifrele sale sunt foarte subțiri, având în vedere cine a fost și faptul că a jucat în ofensivă.

Ce a fost și ce-a ajuns

• În ediția 2019/2020, a adunat 40 de minute în trei meciuri la Birkirkara (locul 5 în Malta).
  • În ediția 2018/2019, a strâns 15 meciuri pentru Extremadura, formație de mijlocul clasamentului în liga a doua spaniolă. A jucat în medie 28 de minute/partidă acolo.
  • În ediția 2017/2018 a fost șomer, fără angajament.
  • În ediția 2016/2017, a colecționat două goluri și 4 assist-uri pentru Anderlecht, adunând 25 de meciuri. Doar în 4 a fost integralist, a jucat în medie 39 de minute/partidă acolo. De multe ori, a intrat în locul lui Stanciu
  • În ediția 2015/2016, a evoluat pentru Genoa (locul 10), în Serie A: două cartonașe galbene și 33 de minute/partidă în Il Calcio.
  • În ediția 2014/2015, a contribuit la câștigarea Cupei Portugaliei pentru Sporting Lisabona (locul 3), unde a bifat un gol și 3 assist-uri în 27 de meciuri. A bifat în medie 27 de minute/partidă la lusitani.
  • În ediția 2013/2014, a strâns 3 goluri și 7 assist-uri pentru Sporting (locul 2 în Portugalia) în 31 de meciuri. A bifat în medie 59 de minute/partidă.

6 trofeea câștigat Capel în carieră: două Cupe UEFA, Cupa și Supercupa Spaniei cu Sevilla, Cupa Portugaliei cu Sporting și campionatul Belgiei cu Anderlecht

2 titluri de campioneuropean are cu Spania: cu selecționata U19 (1006) și cu selecționata U21 (2011)

VIDEO. Cosmin Contra: „Sper ca prin această victorie să ne descătuşăm, mai avem mult de muncă”