FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CLINCENI 1-2

Ironia Academicii Clinceni, după ce i-a „pasat” lui Dinamo ultimul loc în Liga 1

Ironia Academicii Clinceni pentru Dinamo, după ce i-a „pasat” ultimul loc în Liga 1

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 decembrie 2021 19:52 / Actualizat vineri, 10 decembrie 2021 20:17

Academica Clinceni a învins FCU Craiova în deplasare, 1-2. Ilfovenii ajung la două victorii consecutive în Liga 1, după cea cu Dinamo, și părăsesc ultima poziție a clasamentului din Liga 1.

După meci, ilfovenii au postat pe Facebook o ironie: „Am predat lanterna”.

Verdict crunt al unui fost mare jucător de la Dinamo: „Dați-le drumul tuturor! Sunt acolo niște jucători care se cred mai fotbaliști decât sunt”
DINAMO

FCU Craiova - Academica Clinceni 1-2

La Craiova, Academica Clinceni venea după primul succes în campionat sezonul acesta, cel din meciul cu Dinamo, în timp ce oltenii erau la 5 meciuri fără victorie.

Ilfovenii au început mai bine și au avut prima ocazie de gol în minutul 8, dar lovitura de cap a lui Gardoș a trecut puțin pe lângă poarta lui Mogoșanu.

FCU Craiova a avut prima șansă de gol 3 minute mai târziu, dar capul lui Kovacic a fost prins fără emoții de Ureche. Oltenii au reușit să deschidă scorul în minutul 28, când Andrea Compagno a marcat pentru 1-0.

Atacantul italian a deviat decisiv o pasă a lui Kovacic și îi aducea pe elevii lui Eugen Trică în avantaj, în ciuda reacțiilor vehemente ale ilfovenilor, care cereau henț la reluarea lui Compagno.

Continuă războiul la Craiova » Măsura extremă luată de club și reacția ultrașilor
FCU Craiova - Clinceni

Clinceni evadează de pe ultima poziție

Avantajul nu a durat mult. În minutul 33, oltenii au greșit pe construcție, iar Robert Ion a punctat pentru 1-1, scorul primei reprize. Actul secund a debutat cu Craiova în atac, dar șuturile lui Raicea și Kovacic nu au trecut de Ureche, care a a avut o prestație foarte bună în Bănie.

Minutul 68 a adus dezastrul pentru Craiova. Grecul Vellios a atacat perfect o centrare a lui Holzmann și l-a învins pe Mogoșanu. Oltenii s-au aruncat în atac dar Sidibe și Ondaan nu au găsit drumul spre poartă.

Astfel, Clinceni bate și ajunge la al doilea succes consecutiv, scăpând de ultima poziție din clasament, care este ocupată acum de Dinamo. FCU Craiova se află pe locul 14, la 5 puncte peste adversara de astăzi.