FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO 2-0

EXCLUSIV „Acum nu-i mai poate ajuta nimeni” » Ce spune Dănuț Lupu după înfrângerea lui Dinamo cu U Cluj

Articol de - Publicat duminica, 22 mai 2022 13:54 / Actualizat duminica, 22 mai 2022 14:08

Dinamo riscă să ajungă în Liga 2 pentru prima dată în istorie, după ce a pierdut turul meciului cu U Cluj, 0-2, în barajul de promovare/menținere în Liga 1.

Dănuț Lupu, unul dintre cei mai importanți jucători din istoria lui Dinamo, a analizat prestația jucătorilor lui Dusan Uhrin jr. Fostul mijlocaș spune că a fost nemulțumit de atitudinea „câinilor”, dar crede că Dinamo poate întoarce soarta barajului în returul din „Ștefan cel Mare”.

Dănuț Lupu încă mai crede în salvarea lui Dinamo

„Șanse? Atât timp că mai e un meci, mai sunt șanse. Rămân la părerea că e diferență mare între cele două echipe. Dar mai trebuie să vrei și să ai și dorință. Nu cred că asta e valoarea jucătorilor lui Dinamo. Sper că nu asta e, chiar dacă au jucat cum au jucat.

Nu cred că DDB-ul sau altcineva îi mai poate ajuta acum pe jucători. Trebuie să arate că nu asta e valoarea lor. Dacă vor să intre în istoria negativă, atunci e alegerea lor. Poate vor arăta că meciul de acum a fost o întâmplare”, a spus Dănuț Lupu pentru Gazeta Sporturilor.

Am spus mai devreme că șansele erau egale. În prima repriză, U Cluj a controlat jocul și a avut o posesie mai bună. Dinamo nu a arătat ca o echipă de Liga 1 în prima repriză. U Cluj putea face 2-0 în prima repriză. În partea a doua, Dinamo a jucat mult mai bine, iar U Cluj nu a mai pus nicio problemă, până la ocazia lui Boiciuc.

Culmea, U Cluj a marcat al doilea gol în 10 oameni. Va fi destul de dificil pentru Dinamo, nu este ușor să pierzi cu acest scor. Cei mai mulți sperau ca Dinamo să câștige, credeau că va fi un joc ușor. Acum, lucrurile s-au complicat mult mai mult. Șansele de a rămâne în prima ligă sunt mult mai mici
– Eugen Neagoe, fost antrenor al lui Dinamo, la GSP LIVE

VIDEO Adrian Ropotan, reacție dură după U Cluj - Dinamo 2-0: „E grav ce se întâmplă. Dinamo are jucători plafonați”

Uhrin, arătat cu degetul după înfrângerea lui Dinamo: „Nu a adus nicio schimbare”