FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CHINDIA 1-0

Notele GSP la Dinamo - Chindia » Doi remarcați la prima victorie oficială din mandatul lui Rednic

Dinamo - Chindia 1-0 // foto: GSP +18   FOTO
Dinamo - Chindia 1-0 // foto: GSP

Articol de GSP - Publicat marti, 14 decembrie 2021 08:11 / Actualizat marti, 14 decembrie 2021 09:16

Luni, Dinamo a obținut prima victorie în Liga 1 din august încoace, 1-0 cu Chindia Târgoviște.

Dinamo a tremurat serios pentru prima victorie oficială în mandatul lui Mircea Rednic. Chindia a ratat mult, pe finalul meciului chiar de la punctul cu var, prin Daniel Popa, care a lovit bara transversală. El lovise bara și în prima repriză.

Ratările cruciale ale atacantului dâmbovițenilor se reflectă în nota acestuia pentru prestația împotriva Chindiei. Popa a primit 3 în Gazeta Sporturilor de astăzi, cea mai mică notă din tabăra oaspeților. De el s-au apropiat Jipa, Popadiuc și Celea, toți cu 4. În rest, note de 5, cu excepția celuilalt atacant, Daniel Florea. Și a antrenorului Emil Săndoi, ambii notați cu 6.

Rednic a renunțat definitiv la doi „grei”: „Regret că nu i-am dat afară mai devreme”
Dinamo - Chindia 1-0

Notele GSP după Dinamo - Chindia 1-0

În tabăra lui Dinamo, lucrurile au stat ceva mai bine. Singurii cu note sub 5 sunt Ricardo Grigore (4, schimbat la pauză cu Răzvan Popa) și Vestenicky, tot 4, schimbat la cabine cu Itu.

Cu banderola pe braț, Alexandru Răuță a primit nota 6, doar Carp (7) și portarul Plamen Iliev (8) fiind peste el.

Mircea Rednic, la prima victorie oficială în acest mandat la Dinamo, a primit nota 7.

Am avut și momente bune, dar n-am jucat extraordinar. Un joc de luptă. Am câștigat multe dueluri. S-a văzut dorință, agresivitate. Ne-am creat ocazii. Bordușanu a jucat iar bine, nu poate încă să ducă 90 de minute, dar e pe drumul cel bun.

V-am spus să aveți răbdare. Încă nu se terminase etapa să fim pe ultimul loc. Rezultatul de la Craiova ne-a avantajat (n.r. FCU Craiova - Clinceni 1-2). Altfel, se distanța Craiova

- Mircea Rednic, antrenor Dinamo

Chindia a avut ocazii pe care nu le-a avut în 7-8 meciuri. Chindia era obișnuită să se apere, azi a trebuit să atace. A avut 5 ocazii mari, aproape incredibile!

- Cornel Dinu, legendă a lui Dinamo

Citește mai multe știri despre Dinamo - Chindia:

PCH, acuze dure și amenințări după meciul cu Chindia: „Adversarul știa primul «11» al lui Dinamo cu 7 ore înainte de meci!”

Emil Săndoi, după eșecul cu Dinamo: „Un meci cum rar vezi!”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”