FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Analiză GSP.ro Dinamo, echipă de o repriză » „Alb-roșiii” erau în play-off cu punctele din jumătăți de meciuri

Portughezul Gregorio a marcat pentru golul lui Dinamo în partida cu Sepsi FOTO: Dinamo 1948

Articol de - Publicat marti, 05 decembrie 2023 13:59 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 16:09

Dinamo, înțepenită pe loc de retrogradare, a schimbat antrenorul înaintea meciului cu Sepsi, în speranța unui șoc pozitiv la echipă, dar fără efectul scontat. „Alb-roșiii” s-au comportat și la primul meci cu Zeljko Kopic (46 de ani) pe bancă tot ca o formație de o repriză. La fel ca în mandatul lui Ovidiu Burcă.

Luni seară, la Sfântu Gheorghe, Dinamo a fost condusă la pauză cu 2-0, după "dubla" lui Marius Ștefănescu, și s-a trezit în partea secundă, când a redus din handicap, prin golul lui Gregorio, care a ratat și o mare ocazie de a egala, singur cu portarul.

Un fost arbitru e de părere că Dinamo a fost dezavantajată în două faze decisive cu Sepsi
SEPSI - DINAMO 2-1

Practic, repriza a doua din meciul retur cu Sepsi este cea de-a cincea repriză câștigată de „câini” în cele 18 meciuri disputate până acum în campionat. Celelalte patru reprize adjudecate:

• 1-0 cu CFR Cluj, la pauză, 1-1 final
  • 2-1 cu Voluntari, după prima parte, meci câștigat de Dinamo cu 3-2
  • 1-0 cu Botoșani, victorie obținută cu noroc în ultimul minut de joc, autogol Ducan
  • 1-0 cu FCSB, în repriza secundă, după ce la finalul primei părți FCSB conducea cu 2-0

Dinamo este neînvinsă în 18 reprize din 36

Concluzia că Dinamo se prezintă ca o echipă doar de o repriză este întărită și de cele 13 mitanuri terminate la egalitate. Practic, din cele 36 de reprize disputate în campionat, alb-roșiii au fost egali sau superiori adverarilor în 18. Adică 50% din timpul de joc. Cele 18 reprize considerate bune, „haita” le-a terminat cu 28 de puncte, randament de play-off.

• rezultatele bolduite evidențiază cele 18 reprize în care Dinamo a fost la egalitate sau a condus

Pentru mine, mai important e că am văzut jucători gata să lupte. Sunt convins că la meciul următor vom arăta mai bine. Sunt jucătorii noştri, e primul meu joc, am avut ideile mele.
Schimbările din repriza a doua au adus ocazii. Da, putem juca mai bine. De la jucători aştept să înţeleagă ce e Dinamo şi să se antreneze la capacitate maximă. Problema noastră de mentalitate, la nivel mintal. Venim după o perioadă lungă şi e greu să mobilizez jucătorii, dar trebuie să insistăm, iar repriza a doua e dovada că putem juca un fotbal bun.