FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - POLI IAȘI 1-3

VIDEO + FOTO Rămâne doar barajul » Dinamo, năucită în repriza secundă a meciului cu Poli Iași! Cum arată ACUM clasamentul și lupta pentru promovare

Articol de , , , - Publicat marti, 25 aprilie 2023 21:58 / Actualizat marti, 25 aprilie 2023 21:58

Poli Iași a învins-o pe Dinamo, scor 3-1, în runda cu numărul 5 a play-off-ului din Liga 2. Moldovenii sunt tot mai aproape de promovarea directă.

Dinamo a ieșit rănită din derby-ul cu Steaua. Fără puncte, cu nervii întinși la maximum și fără căpitan, Patriche fiind suspendat, „câinii” priveau disputa cu Poli Iași ca pe una a ultimei șanse în cursa pentru promovarea directă.

Burcă versus spectatori! Conflict aprins pe margine, după huiduieli repetate: „Vor numai «bufa-bufa»”
DINAMO - POLI IAȘI

Ploaia din timpul zilei i-a speriat pe fani, 5.000 pe „Arcul de Triumf”. Nu foarte mulți, dar gălăgioși. Precipitațiile n-au afectat doar atmosfera, ci și calitatea jocului.

Dinamo, tot mai departe de promovarea directă

Gazonul, perfect privit de la distanță, a fost un adevărat patinoar. Primul care s-a lovit de această problemă a fost Roman, în minutul 4. Mijlocașul ieșean a alunecat chiar în momentul executării unei lovituri libere de la 17 metri. Au urmat alte trânte caraghioase.

„Câinii” s-au adaptat mai rapid condițiilor, au pus mingea jos și au irosit o șansă imensă prin Țîră. Singur la 8 metri de poartă, a închis ochii și a tras cât de tare a putut, direct în Brînză.

Dinamo a rămas în ofensivă. În minutul 22, Ghezali i-a arătat coechipierului cum se face. A preluat în banda stângă, a pătruns în careu și a tras direct în vinclu, imparabil.

+20 FOTO

Fără să arate mare lucru, moldovenii au egalat norocos chiar înaintea pauzei. Harrison a reluat cu capul, mingea a fost deviată din pieptul lui Bena și l-a păcălit pe Oncescu.

Nimic nu anunța nici iureșul din debutul părții secunde. Poli a urcat într-un presing agresiv, Dinamo a insistat să iasă cu pase scurte din apărare. Au fost ingredientele unei serii nesfârșite de ocazii, cu Musi „ratangiu-șef”.

Dinamo, de nerecunoscut în repriza secundă cu Poli Iași

Ieșenii au fructificat perioada bună. În minutul 57, Alin Roman a executat înșelător o lovitură liberă, de la 30 de metri, lateral dreapta. Păcălit de intervențiile ratate ale colegilor, Oncescu a fost doar spectator.

Lipsa de idei din jocul „câinilor” a fost taxată și de fani. Fluierăturile nu l-au trezit pe Neluț Roșu. În minutul 68 a pierdut o minge în propria jumătate, iar Alin Roman a semnat „dubla” cu un șut de la 20 de metri.

Poli Iași o bate pe Dinamo și defilează spre Liga 1

Poli rămâne neînvinsă în play-off-ul ligii secunde. Cu 49 de puncte, moldovenii lui Leo Grozavu sunt lideri și pot desface deja șampania, în eventualitatea, tot mai probabilă, în care CSA Steaua nu obține mirculos dreptul de promovare.

În aceste condiții, Iașiul are un avans de 11 puncte față de Dinamo, echipă care i-ar pândi poziția direct promovabilă. Mai sunt de jucat doar 5 partide.

FINAL » Dinamo - Poli Iași 1-3

S-a terminat partida! Poli Iași s-a impus, scor 3-1.
min. 85: Încă o șansă pentru Poli. Harrison șutează cu efect, puțin pe lângă poartă.
min. 77: Găuri mari în defensiva lui Dinamo. Oncescu respinge șutul lui Hlistei.
min. 68, gol Poli Iași, 1-3: Alin Roman reușește „dubla” cu un șut de la peste 20 de metri. Eroarea i-a aparținut lui Neluț Roșu, o minge pierdută în propria jumătate.
min. 64: Dinamo nu reușește să iasă din defensivă. Musi încearcă o „foarfecă”, îl lovește pe De Moura și vede cartonașul galben.
min. 57, gol Poli Iași, 1-2: Alin Roman execută înșelător o lovitură liberă din lateral, 30 de metri. Harrison sare pe sub minge, doi apărători dinamoviști ratează și ei intervenția. Oncescu e păcălit.
min. 54: Încă o tentativă a lui Musi, de această dată în plasa laterală.
min. 48: Musi reia slab de la 15 metri. Oncescu reține.
A început repriza secundă!

+20 FOTO

S-a terminat prima repriză!
min. 42, gol Poli Iași, 1-1: Harrison reia cu capul, minge lovește pieptul lui Bena, apoi intră în poartă.

min. 39: Dinamo rămâne în ofensivă.
min. 32. „Centralul” Florin Andrei îl avertizează cu „galben” și pe Giafer. Căpitanul lui Dinamo l-a doborât pe Harrison.
min. 29: Plămadă vede cartonașul galben pentru o contră pusă pe piciorul lui Neluț Roșu.
min. 25: Țîră părăsește terenul accidentat. Iulian Roșu intră în locul lui.
min. 22, gol Dinamo, 1-0: Ghezali preia în banda stângă a atacului dinamovist, își depășește adversarul direct și trage aproape de vinclu, din interiorul careului mic.
min. 19: Cătălin Țîră ratează o șansă rarisimă. Rămas singur cu portarul, la 8 metri de poartă, a tras cât de tare a putut, direct în Brînză.
min. 4: Bena îl faultează pe Hlistei la 17 metri de poartă. Roman alunecă în momentul execuției din lovitură liberă și trimite mult pe lângă.
A început partida!

Un minut de reculegere a fost ținut înaintea partidei, în memoria fostului dinamovist Victor Nunweiller, mort la vârsta de 81 de ani.

Dinamo - Poli Iași, echipe de start:

Dinamo: Oncescu - Moura, Giafer, Bena, Amzăr - Larrucea, N. Roșu - A. Bani, V. Borcea, Ghezali - Țîră
Rezerve: Dujmovic - I. Roșu, Demici, D. Irimia, Bordușanu, A. Irimia, A. Șerban, A. Pop, A. Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Poli Iași: Brînză - Martac, Plămădă, Katenic, Ștefanovici - Marchioni, Itu, A. Roman - A. Dumitru, Harrison, Ristei
Rezerve: Ailenei – Tincu, Musi, Fr. Cristea, Finica, R. Ion, Mogoș, Kouadio, Istratie
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti)
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş) / A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj), A2: Duță George Bogdan (Bacău)

UPDATE 19:00 / Patriche, declarații înaintea meciului cu Poli Iași

UPDATE 18:30 / Patriche și Iglesias, poze cu fanii înainte de Dinamo - Poli Iași

Răzvan Patriche (36 de ani) și Dani Iglesias (27 de ani) au fost prezenți la fanzone, la arena Arcul de Triumf, cu o oră și jumătate înaintea partidei. Cei doi s-au fotografiat cu fanii și au semnat autografe.

Patriche este suspendat, după „roșul” încasată în derby-ul cu Steaua. Iglesias este accidentat.

„Gestul fantastic” de la finalul meciului cu Steaua care l-a impresionat pe antrenorul lui Dinamo: „Sincer, m-a mișcat”
dinamo
Adi Mihalcea regretă gestul care-l va costa prezența pe bancă la meciul cu Dinamo: „O idioțenie care nu m-a ajutat cu nimic”
FC BUZĂU - STEAUA 1-0