FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID 1-0

DINAMO - RAPID 1-0. Concluziile lui Daniel Pancu după amicalul de la Săftica: „Vom avea un fotbal suferind”

Dinamo - Rapid. Sursă foto: fcdinamo.ro +11   FOTO
Dinamo - Rapid. Sursă foto: fcdinamo.ro

Articol de GSP - Publicat joi, 04 iunie 2020 15:21

Daniel Pancu, fostul antrenor al Rapidului, viitor președinte al giuleștenilor, a asistat la amicalul Dinamo - Rapid 1-0, disputat azi, la Săftica.

Pancone a analizat evoluția celor două echipe și are o concluzie îngrijorătoare înainte de reluarea competițiilor.

„Greu pentru ambele echipe. Pentru Rapid e încă o lună la dispoziţie, pentru Dinamo începe campionatul în 10 zile. Greu din punct de vedere al ritmului, al distanţelor în teren, al efortului. Aşa mare diferenţă nu a fost, de multe ori s-a jucat de la egal la egal.

Am avut şi noi şansele noastre. Per total, un meci din care a ieşit în evidenţă lipsa de ritm. Faptul că jucătorii încă nu sunt obişnuiţi cu distanţele. În primele 2-3 etape din Liga 1, vom avea parte de un fotbal suferind”, a spus Pancu, la TV Telekom Sport.

„Nu am vorbit cu jucătorii, doar ne-am salutat. A fost un gol dintr-o fază fixă, un corner şi a dat Perovic cu capul. Echipa Rapidului a funcţionat bine, a jucat cu sistemul din turul campionatului, sistemul care a avut rezultate. Eu l-am schimbat în 4-2-3-1 în iarnă şi până la urmă nu am marcat niciun gol” - Daniel Pancu, fost antrenor Rapid

Dinamo: Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Șerban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini, Sorescu – D. Popa
Antrenor: Adrian Mihalcea
Au mai jucat, după pauză: Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Răuță, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazăr și Perovic.

Rapid: Popa – Voicu, Iacob, Mallo, Copaci – Lazăr, Djuric – Crețu, Alami, Drăghiceanu – Hlistei

• Fabook-ul Rapidului anunță: Gol Dinamo: Perovic deschide scorul în minutul 59, cu o lovitură de cap după un corner
  • Scorul la pauză a fost 0-0, meciul fiind unul echilibrat.
  • Pagina de facebook a Rapidului anunță: giuleștenii au avut două ocazii prin Drăghiceanu, care a executat bine două lovituri libere. În minutul 17, Starton a respins în corner, iar în minutul 36 a lovit bara. Dinamo a avut o ocazie prin Daniel Popa, în startul meciului, care a șutat puțin peste poartă