FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dinamo a adus atacant » Al doilea transfer pentru sezonul viitor vine din Germania

Jucătorii lui Dinamo, sărbătorind un gol/ foto: Imago Images
Jucătorii lui Dinamo, sărbătorind un gol/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 08 mai 2025 12:47 / Actualizat joi, 08 mai 2025 13:25

Luca Bărbulescu (18 ani), atacant crescut în academia lui Augsburg, a semnat pe 4 ani cu Dinamo. El e al doilea transfer al „câinilor” pentru sezonul viitor.

Dinamo continuă strategia adoptată vara trecută. Roș-albii au început să aducă tot mai mulți jucători tineri români, mulți dintre ei crescuți în afara țării.

Povestea terifiantă a unei fotbaliste! A trăit 5 luni de coșmar în Rusia: obligată să ia câte 20 de pastile o dată, injectată cu forța, umilită de antrenor » Când s-a întors acasă a avut șocul vieții
Poveste
Povestea terifiantă a unei fotbaliste! A trăit 5 luni de coșmar în Rusia: obligată să ia câte 20 de pastile o dată, injectată cu forța, umilită de antrenor » Când s-a întors acasă a avut șocul vieții

Luca Bărbulescu a semnat cu Dinamo

În această categorie se încadrează și Luca Bărbulescu, un atacant care a jucat doar la juniori până acum. El a evoluat în academia lui Augsburg în ultimii 4 ani.

Bărbulescu a plecat de la nemți în ianuarie și deja s-a alăturat lotului acum lui Zeljko Kopic, potrivit digisport.ro. Luca poate juca atacant central și extremă stânga, iar în copilărie a practicat și atletismul.

Cel mai probabil, Bărbulescu va fi o soluție de lot. Atacantul principal va fi Stipe Perica, croatul adus în iarnă și văzut cu ochi buni de către Zeljko Kopic.

Luca Bărbulescu nu e primul transfer al „câinilor” pentru sezonul viitor. Dinamo și-a asigurat deja serviciile lui Cristian Mihai, mijlocașul central cumpărat de la UTA cu 400.000 de euro. Și el se încadrează la categoria jucătorilor tineri luați de bucureșteni în ultimul timp.

Casian Soare, Răzvan Pașcalău, Raul Rotund, Adrian Caragea și Cătălin Cîrjan sunt tinerii aduși de Dinamo în ultima perioadă de transferuri de vară.

Dinamo a adus atacant » Al doilea transfer pentru sezonul viitor vine din Germania
Luca Bărbulescu, pe vremea când era la Augsburg

Dinamo îl va pierde pe Selmani

Începând cu finalul sezonului, Dinamo nu se va mai baza pe serviciile lui Astrit Selmani. Golgeterul roș-albilor mai are contract doar până la finalul actualei stagiuni, astfel că va pleca liber de contract.

Vă aduceți aminte că în sezonul trecut, până în vară, toată lumea vedea transferul lui Selmani ca pe o mare greșeală, pentru că a oferit foarte puțin echipei. A avut și operația aceea. Nimeni nu ar fi dat un euro la finalul sezonului trecut. Dar a muncit și, cu atitudinea lui, eu cred că a dat multe pentru club, goluri, pase decisive. Este un jucător cu un psihic puternic, un jucător foarte agresiv și a fost foarte important pentru Dinamo în acest sezon.

- Zelko Kopic, antrenor Dinamo potrivit fanatik

Citește și:
Nu s-a mai întâmplat niciodată asta în istoria SUA! Incredibil care era precedentul record
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nu s-a mai întâmplat niciodată asta în istoria SUA! Incredibil care era precedentul record
Gesturile făcute de Cristiano Ronaldo în momentul în care părăsea terenul, după Portugalia - RD Congo! Un fan a surprins totul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Gesturile făcute de Cristiano Ronaldo în momentul în care părăsea terenul, după Portugalia - RD Congo! Un fan a surprins totul
Ivana Knoll a pornit cu fanii croați spre stadion, iar o întrebare a „pornit-o”: „El înseamnă totul! Eu merg all-in!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a pornit cu fanii croați spre stadion, iar o întrebare a „pornit-o”: „El înseamnă totul! Eu merg all-in!”
Iubita lui Haaland își amintește cum s-a îndrăgostit de atacantul care face senzație la Mondial: „Îl spionam prin gaura cheii!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Iubita lui Haaland își amintește cum s-a îndrăgostit de atacantul care face senzație la Mondial: „Îl spionam prin gaura cheii!”
România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat
Profit.ro
România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Jeremy Clarkson, legenda „Top Gear”, a dezvăluit că are cancer: „Dacă tratamentul merge, ne vedem în sezonul 6. Dacă nu, nu”

Fiica de 23 de ani a fostului internațional vrea să dea peste cap „Insula iubirii”


Comentarii (6)
creeperno807
creeperno807  •  08 Mai 2025, 22:41

Foarte bine!

abavati
abavati  •  08 Mai 2025, 14:45

Kopic cred ca si-a dorit mai mult sa prinda play-off-ul, decât sa dea minute multe tinerilor. Cirjan si Marginean au aratat deja ca ne putem baza pe ei - Caragea si Rotund mai mult accidentati, la fel si Licsandru care incepuse bine. Te incurca si insolventa la adus jucatori de afara ...

calin22
calin22  •  08 Mai 2025, 14:35

Barbulescu a jucat cateva amicale pentru FC Bihor in iarna, urmand sa semneze cand avea sa implineasca 18 ani. L-a furat Sarmasan si pe acesta... sincer, era foarte bun pentru Bihor, dar zic ca nu e de Dinamo. cel putin nu inca. In alta Ordine de idei, Barbulescu a mai trecut pe la Dinamo, ca junior.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează