FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - HERMANNSTADT 1-1

Dorinel Munteanu a făcut IUREȘ: „Să-și bage mințile în cap, puteam să îl scot din minutul 5! Figurație pe teren”

Dorinel Munteanu, antrenorul de la Oțelul Galați // foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 28 octombrie 2023 18:49 / Actualizat sambata, 28 octombrie 2023 18:58

Dorinel Munteanu (55 de ani), antrenorul de la Oțelul Galați, a analizat remiza cu Hermannstadt, 1-1, explicând de ce a ales să-l schimbe pe Ștefan Bodișteanu după doar 21 de minute.

Nou-promovata a smuls un punct din duelul de campionat cu Hermannstadt grație unui nou venit târziu, dintr-un penalty transformat de Alexandru Pop în minutul 89.

Nemulțumit de felul în care arăta echipa lui, Dorinel Munteanu a mutat încă din minutul 21, când Răzvan Tănasă i-a luat locul lui Ștefan Bodișteanu. La final de meci, antrenorul Oțelului a avut cuvinte grele pentru mijlocașul împrumutat de la Farul.

El Clasico sau MMA? Barcelona și Real Madrid au cerut câte un penalty la două faze controversate
SPANIA

Dorinel Munteanu, după Oțelul - Hermannstadt: „Pe Bodișteanu puteam să îl scot din minutul 5! Să-și bage mințile-n cap”

„Pe Bodişteanu puteam să îl schimb din minutul 5, nu din minutul 17. Asta trebuie să fie o învăţătură de minte pentru el. A venit ca talent, să ajute echipa, nu să facă figuraţie pe teren.

Asta este valabil pentru toţi jucătorii pe care i-am adus. Nu ajută echipa, la revedere! Cine este prieten cu mine ajută echipa. Bodişteanu chiar are un salariu destul de consistent. El trebuie să îşi bage minţile în cap. Aici se munceşte foarte mult. Puteam să îl scot din minutul 5.

Dacă toţi jucătorii meu sunt concentraţi la miza jocului, la organizarea jocului, la ceea ce trebuie să respecte, eu sunt convins că tuturor echipelor le va fi greu. Putem să câştigăm cu toate echipele dacă fac ce spun”, a „tunat” Munteanu, potrivit OrangeSport.

Dorinel Munteanu: „Am avut ocaziile mai importante”

Cât despre duelul contra sibienilor, Munteanu a opinat că echipa lui merita victoria:

„Dacă adversarul nostru este mulţumit cu un punct, eu nu pot să fiu mulţumit cu acest punct. Atât în prima, cât şi a doua repriză am avut ocaziile mai importante. Vreau să remarc efortul băieţilor.

Am luat un gol prostesc, venit de nicăieri. Ne-au prins pe un contraatac şi am greşit.

Nu ştiu cine a greşit, voi discuta cu băieţii. Sunt dezamăgit pentru că am ştiut ce meci vom avea. Hermannstadt este o echipă bună care vrea şi ea să ajungă în play-off”.

În urma rezultatului de astăzi, Oțelul a ajuns la 16 puncte, 4 sub adversara de astăzi. Gălățenii n-au mai câștigat de 3 meciuri, de pe 29 septembrie.