FOTBAL  »  Superliga  »  MERCATO

„Acolo pleacă Marius Ștefănescu” » MM Stoica răstoarnă transferul fotbalistului pe care se bat Dinamo, U Cluj și CFR

Marius Ștefănescu. FOTO: Imago Images
Marius Ștefănescu. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 27 iulie 2025 21:39 / Actualizat duminica, 27 iulie 2025 21:44

Încă o răsturnare de situație în cazul lui Marius Ștefănescu (26 de ani)! Dorit de Dinamo, U Cluj și CFR, fotbalistul celor de la FCSB ar avea șanse mai mari să ajungă la un club din străinătate! Anunțul a fost făcut în această seară de Mihai Stoica (60 de ani), conducătorul campioanei României.

Chestionat despre situația extremei, Mihai Stoica a precizat că Ștefănescu nu a bătut palma cu niciun club în acest moment. Care a fost, însă, cronologia acestui transfer?

Mai întâi, Gigi Becali l-a scos la vânzare pentru 300.000 de euro din cauza evoluțiilor neconvingătoare din acest start de sezon. Dinamo și-a manifestat prima intenția de a-l transfera, cele două cluburi au bătut palma, însă jucătorul a refuzat oferta „câinilor”.

Mihai Stoica aruncă „bomba”: „Cred că Marius Ștefănescu va pleca în străinătate”

Ulterior, pe fir au intrat U Cluj și CFR. Mai mult decât atât, oficialii Universității erau convinși duminică în legătură cu realizarea transferului, prin intermediul lui Radu Constantea, președintele clubului.

Tot duminică a încercat și CFR Cluj să intervină, însă Mihai Stoica vine cu altă variantă.

„Nu s-a rezolvat cu nimeni (n.r. - în legătură cu Ștefănescu), poate pleca pentru suma pronunțată de Gigi, de 300.000 de euro. Există interes din partea lui U Cluj, Dinamo, CFR și și din străinătate. În acest moment, cred că va pleca în străinătate.

Perianu poate va pleca, dacă îi găsim o echipă unde să joace. Dacă nu, va rămâne cu noi. Nu ocupă locul nimănui”, a explicat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Gigi Becali anunțase sâmbătă seara că Ștefănescu ar fi semnat deja contractul care i-a fost propus de U Cluj. În ceea ce privește tranzacția dintre cluburi, FCSB urma să primească 300.000 de euro într-o singură tranșă, asta în condițiile în care acum 1 an plătea 1,3 milioane de euro ca să-l ia pe Ștefănescu de la Sepsi OSK.

Ștefănescu a înscris 9 goluri și a oferit 4 pase decisive la FCSB într-un total de 49 de apariții, 2.450 de minute pe teren.

Citește și:
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Superliga
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
Stiri extrasport
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Superliga
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Campionate
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (11)
Basarab1948
Basarab1948  •  28 Iulie 2025, 11:02

Numai„rasturnari de situație”...Ca pe bietul baiat ar putea sa-l numeasca ...Rasturnescu(de situații)- decât Stefanescu!Poanta cu plecatul in strainatate- nu prea ține!Ca daca jupânul cere la intern, 300 de mii,la extern, s-ar putea sa ceara 2 milioane!Și iar apare o ați ghicit...rasturnare de situație!

ares2024
ares2024  •  28 Iulie 2025, 08:40

Cum le știe argatu' pe toate......

opinez
opinez  •  27 Iulie 2025, 22:39

La inceput de sezon ‘adjunctul’ il vedea indispensabil.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează