FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO / EXCLUSIV „Bă, ăștia sunt morți, trebuie să îi batem!” » Două momente cruciale din istoria FCSB, povestite în direct: „«Era să fac pe mine la penalty-uri»”

Adi Popa (35 de ani) a fost invitat la GSP Live și a rememorat două dintre cele mai importante meciuri din istoria recentă a celor de la FCSB. +47   FOTO

Articol de , - Publicat sambata, 17 februarie 2024 10:26 / Actualizat sambata, 17 februarie 2024 10:33

Mijlocașul dreapta, om de bază la FCSB în perioada 2012-2017, a fost pe teren la două dintre meciurile de tristă amintire pentru suflarea roș-albastră. Unul dintre ele, cel cu Ludogoreț, din 2014, play-off-ul Champions League.

Atunci, roș-albaștrii erau eliminați de bulgari la penalty-uri. Fundașul central Cosmin Moți a intrat în minutul 119 în poartă și a parat două lovituri de pedeapsă, executate de Paul Pîrvulescu și Cornel Râpă.

Gigi Becali despre „afacerea” FCSB! Ce pierdere are: „Cumpăr o oaie cu 1.000 de lei și o vând cu 2.000”
FCSB

VIDEO. Adi Popa, despre dezastrul cu Ludogoreț: „Moți părea atât de mare, iar poarta atât de mică”

„Când ajungi în prelungiri, după un gol senzațional al lor, în minutul 93... Ai șansa în prelungiri să închizi meciul, pentru că am avut o lovitură liberă periculoasă cu Moți în poartă, de la 16 metri, iar apoi ajungi la penalty-uri, unde mai ai o șansă, e și Moți în poartă... Am tot vorbit, după ani și ani, mai discutăm despre acel meci. Cred că dacă rămânea portarul lor, aveam șanse mai mari de calificare.

Presiunea cu Moți în poartă era imensă. Vorbeam între noi. Au fost unii jucători care au marcat și ne ziceau: «Era să fac pe mine, că Moți s-a dus pe minge»”, a relatat Adi Popa, la GSP Live.

„Drumul până la careu... Am crezut că am ajuns la București”

„Și eu am avut emoții. Mi s-a părut că drumul de la jumătatea terenului până la careu... Am crezut că am ajuns până la București. O zi am crezut că am făcut pe drum. Atât de lung mi s-a părut.

Ludogoreț - FCSB / Sursa FOTO: Arhivă GSP
+43 FOTO

Și îl vedeam așa mare pe Moți în poartă, iar poarta atât de mică... Presiunea e mai mare când e un jucător de câmp în poartă. Când apără un portar, asta e, e treaba lui, dar când îți apără șutul un jucător de câmp...

Am trecut peste. N-are rost să trăiești cu supărări și frustrări. Deși altfel era traseul, probabil, pentru toți jucătorii noștri de atunci. Ar fi urmat 6 meciuri în grupele Ligii Campionilor. Nu știi ce oportunități se iveau”, a mai spus „Motoreta”.

Caseta returului Ludogoreț - FCSB

Adi Popa: „Cu Chelsea, la pauză, nu concepeam să nu ne calificăm”

Un alt meci crucial în care Adi Popa a fost pe teren la FCSB este cel cu Chelsea, din optimile de finală Europa League 2013. Londonezii s-au impus cu 3-2 la general, asta după ce românii câștigaseră la București, 1-0, și erau calificați la pauza manșei secunde de pe Stamford Bridge, când tabela arăta 1-1.

„A fost un meci foarte greu. Hazard a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști împotriva căruia am evoluat. În meciul ăsta, îl țineam și eu, și Râpă. Foarte dificil de ținut, un jucător extraordinar.

La pauză, sincer, nici nu concepeam să nu ne calificăm. Aveam moral, eram bine. La pauză, intrase Alex (n.r. - Chipciu) în vestiar și ne-a zis: «Bă, n-are cum, ăștia sunt morți! Ce egal? Trebuie să îi batem!». Până la golul 2, ei nu au avut ocazii. Acel gol i-a deblocat. Au avut o fază fixă, l-au blocat pe Szukala, a rămas Terry liber, bară-gol. De acolo s-a rupt ceva și au venit peste noi.

Ne simțeam foarte puternici. Și repriza a doua am început-o bine, n-au avut șanse în primele 10-15 minute. Nici noi n-am avut, dar mingea era la mijlocul terenului, iar asta ne avantaja. Dar a venit acea fază fixă...”, a povestit Popa.