FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - VORSKLA POLTAVA 1-0

Dracu' nu e chiar atît de negru!

Articol de - Publicat joi, 05 februarie 2009 00:00

Bine organizată în defensivă, Rapid şi-a creat marile ocazii de gol în amicalul cu ucrainenii din Poltava (1-0), însă n-a avut un atacant care să-l facă uitat pe Boya

Rapid trăieşte, asta e concluzia primului amical al giuleştenilor din 2009, 1-0 cu ocupanta locului 4 din prima ligă ucraineană, Vorskla Poltava. Cu două echipe diferite în cîmp pentru fiecare repriză şi cu 3 portari folosiţi cîte 30 de minute, colecţia de iarnă-criză a Rapidului nu arată chiar rău. De ce?

... pentru că încă nu l-a vîndut pe Lazăr, aseară el demonstrînd încă o dată că e metronomul de la mijlocul terenului, care nu greşeşte nimic, indiferent cu ce picior pasează.

... pentru că,
în apărare, Maftei a jucat în banda dreaptă mult peste ce joacă 80 la sută din fundaşii dreapta de meserie din ţară, dar şi pentru că dintre Fernandes, Constantin şi Andrade, oricînd Marian Rada poate face un cuplu-beton de fundaşi centrali.

... pentru că
portarul Andrade a fost la fel de sigur pe el, în ieşirile pe centrări (38, 50), dar şi în jocul de picior, la fel ca în meciurile din campionat.

Spadacio nu e doar un bun marcator, ci şi un bun pasator, aseară oferind două mingi pe scria gol (57, 75), irosite de colegii săi.

Totuşi, cînd nu sînt bani, de obicei, nu curge numai lapte şi miere la o echipă de fotbal. Aşa a fost şi aseară în prestaţia Rapidului. Petele negre:

1. Herea.
Mai mult s-a plimbat decît a alergat şi n-ar fi rău să înceapă să joace şi pe teren, nu numai prin ziare sau la televiziuni.

2. Atacanţii minus Dobroiu.
Rapid a fost zero în prima repriză. Vinovaţi? Răduţă, care n-a cîştigat nici un duel unu contra unu, şi Joao Pinto, mereu în contratimp. În partea a doua, ofensiva s-a trezit, însă Djalovici, cam plinuţ la peste 3 săptămîni de la reluarea pregătirilor, a irosit trei mari ocazii (52, 53, 57). A trebuit să joace puştiul Dobroiu (21 de ani), cel mai activ dintre ei şi cel care a adus victoria cu o reluare simplă din 5 metri.

3. Mardare.
Fostul vasluian pare că a uitat să joace fotbal şi, în prima repriză, a fost principalul pericol pentru propria poartă, raşchetînd cîteva baloane simple.

Pitbull accidentat!
Singurul jucător pe care Marian Rada nu l-a folosit în amicalul de aseară a fost Pitbull. Atacantul nu s-a dezechipat şi a rămas pe banca de rezerve deoarece a acuzat probleme musculare la inghinali. Tocmai pentru a nu risca o recidivă, staff-ul tehnic a decis să-l menajeze, el urmînd să revină la antrenamente în zilele următoare.